ԵՄ 18 երկիր խնդրել է 127 միլիարդ եվրոյի պաշտպանական վարկեր
![]() ԵՄ 18 երկիր խնդրել է առնվազն 127 միլիարդ եվրոյի պաշտպանական վարկեր «Եվրոպայի համար անվտանգության գործողություն» (SAFE) ծրագրի շրջանակներում: Այս տոկոսադրույքը թույլ է տալիս Եվրոպական հանձնաժողովին (ԵՀ) «գնահատել պահանջարկը և պատրաստվել կապիտալի շուկաներում միջոցներ հայթայթելուն»,- հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովը չորեքշաբթի՝ հուլիսի 30-ին։ «SAFE-ի նկատմամբ մեծ հետաքրքրությունը, որը ներկայացնում է առնվազն 127 միլիարդ եվրոյի արժողությամբ պաշտպանական գնումներ, ցույց է տալիս ԵՄ-ի միասնությունն ու հավակնություններն անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում: Մենք շարունակում ենք վճռականորեն աջակցել ԵՄ-ին եվրոպական անվտանգությունն ամրապնդելու ջանքերում»,- ասել է պաշտպանության հարցերով եվրոհանձնակատար Անդրիուս Կուբիլիուսը։ Հրապարակված հաղորդագրության մեջ ԵՀ-ն ողջունել է «Բելգիայի, Բուլղարիայի, Չեխիայի, Էստոնիայի, Հունաստանի, Իսպանիայի, Ֆրանսիայի, Խորվաթիայի, Իտալիայի, Կիպրոսի, Լատվիայի, Լիտվայի, Հունգարիայի, Լեհաստանի, Պորտուգալիայի, Ռումինիայի, Սլովակիայի և Ֆինլանդիայի կողմից ցուցաբերված հետաքրքրությունը SAFE գործիքի շրջանակներում վարկեր ստանալու հարցում»: Փաստաթղթում նշվում է, որ SAFE-ի շրջանակներում պաշտոնական դիմումներ ներկայացնելու վերջնաժամկետը 2025 թվականի նոյեմբերի 30-ն է։ Եվրոմիությունը ստեղծել է 150 միլիարդ եվրոյի SAFE պաշտպանական հիմնադրամ Բացի այդ, SAFE-ն թույլ կտա Եվրոմիությանը շարունակել աջակցել Ուկրաինային, որը պաշտպանվում է ռուսական ռազմական ագրեսիայից՝ «սկզբից իսկ ներառելով իր պաշտպանական արդյունաբերությունը այս գործիքում»։ Հրապարակված ծրագրի համաձայն՝ հիմնադրամից միջոցները կհատկացվեն հետաքրքրված անդամ պետություններին՝ պահանջի դեպքում՝ երկարաժամկետ վարկերի տեսքով՝ «մրցակցային» տոկոսադրույքներով։ Միևնույն ժամանակ, վարկ ստացողները պետք է համատեղ գնումներ կատարեն առնվազն երկու այլ երկրների մասնակցությամբ։ Ծրագիրն ինքնին Եվրոհանձնաժողովի կողմից ներկայացվել է մարտի վերջին և երկարաժամկետ հեռանկարում պետք է մոբիլիզացնի մինչև 800 միլիարդ եվրո՝ ԵՄ երկրներին զինելուն օգնելու համար, հիշեցնում է AFP-ն։ Սա պայմանավորված է Եվրոպայի ցանկությամբ՝ նվազեցնելու իր կախվածությունը Միացյալ Նահանգներից պաշտպանության ոլորտում։ |