Իսրայելը Գազայի հատվածում «մարտավարական դադար» է հայտարարել
Իսրայելական բանակը կիրակի հայտարարել է Գազայի հատվածի որոշ շրջաններում մարտական գործողությունների ամենօրյա «մարտավարական դադարի» մասին՝ ՄԱԿ-ի և միջազգային օգնության գործակալությունների աշխատանքը թեթևացնելու նպատակով, որոնք լուրջ դժվարությունների են բախվում Գազայի խաղաղ բնակիչներին օգնություն հասցնելիս՝ վատթարացող մարդասիրական իրավիճակի պատճառով։
Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտարարել է, որ դադարն ուժի մեջ կլինի տեղական ժամանակով ժամը 10:00-ից մինչև 20:00-ն այն տարածքներում, որտեղ իսրայելական ուժերը ներկայումս ակտիվ մարտական գործողություններ չեն իրականացնում։ Իսրայելը նաև հայտարարել է, որ Գազայի հատվածի ամբողջ տարածքում բացել է «նշանակված անվտանգ երթուղիներ»՝ սնունդ և դեղորայք տեղափոխող ավտոշարասյուների համար։
Եգիպտոսի պետական «Ալ Քահերա Նյուզ»-ը կիրակի հաղորդել է, որ մարդասիրական օգնությունը սկսել է ժամանել Եգիպտոսից Գազա՝ Իսրայելի կողմից մի քանի ժամ առաջ օդային ճանապարհով սննդի առաքումից հետո։
Զինվորականները հայտնում են, որ այս քայլերը համակարգվում են ՄԱԿ-ի և միջազգային մարդասիրական գործակալությունների հետ։
Իսրայելը հերքել է սովը որպես ճնշման միջոց օգտագործելու մեղադրանքները՝ դրանք անվանելով «կեղծ և անհիմն», և հայտարարել, որ կշարունակի ճնշում գործադրել պաղեստինյան արմատական ՀԱՄԱՍ խմբավորման վրա՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին գերեվարված իսրայելցի պատանդներին ազատ արձակելու համար։

Израиль вводит "тактические паузы" в боевых действиях в секторе Газа
Израильская армия в воскресенье объявила о введении ежедневной "тактической паузы" в боях на отдельных участках сектора Газа. Это решение направлено на облегчение работы ООН и международных гуманитарных организаций, которые сталкиваются с серьёзными трудностями при доставке помощи мирному населению Газы на фоне стремительно ухудшающейся гуманитарной ситуации.
Согласно заявлению ЦАХАЛ, пауза будет действовать с 10:00 до 20:00 по местному времени в районах, где израильские войска в настоящее время не ведут активных боевых операций — в частности, в Аль-Маваси, Дейр эль-Балахе и в городе Газа. Израиль также сообщил об открытии "обозначенных безопасных маршрутов" по всей территории сектора для проезда колонн с продовольствием и медикаментами.
Государственный египетский телеканал Al Qahera News сообщил в воскресенье, что гуманитарная помощь начала поступать в Газу из Египта. За несколько часов до этого Израиль начал сбрасывать продовольственную помощь с воздуха.
Военные утверждают, что эти шаги координируются с ООН и международными гуманитарными структурами и направлены на увеличение объёмов помощи, поступающей в сектор. Израиль отверг обвинения в использовании голода как средства давления, назвав их "ложными и необоснованными", и заявил, что будет продолжать оказывать давление на палестинскую радикальную группировку ХАМАС (признана в США и ЕС террористической организацией), чтобы добиться освобождения израильских заложников, захваченных 7 октября 2023 года.