Ֆրանսիայի վճռաբեկ դատարանը չեղյալ է հայտարարել Ասադի ձերբակալման օրդերը
Ֆրանսիայի վճռաբեկ դատարանը չեղյալ է հայտարարել Սիրիայի նախկին նախագահ Բաշար ալ-Ասադի ձերբակալման օրդերը։ Այս մասին հայտնել է Agence France-Presse (AFP) գործակալությունը՝ հղում անելով իր աղբյուրին։
Դատարանը ընդգծել է, որ պետության ղեկավարի անձեռնմխելիությունը վերանայման ենթակա չէ, և գործող նախագահի ձերբակալման օրդեր տալու համար բացառություններ չեն կարող արվել։ Սակայն, ինչպես նշել է Հանրապետության վճռաբեկ դատարանի նախագահ Քրիստոֆ Սուլարը, քանի որ Ասադն այլևս նախագահ չէ, «կարող են տրվել նոր ձերբակալման օրդերներ»։
Վճռաբեկ դատարանը երկրի բարձրագույն դատարանն է քաղաքացիական և քրեական գործերով։
2023 թվականի նոյեմբերի 15-ին AFP-ն հայտնել է, որ ֆրանսիական դատարանը չորս ձերբակալման օրդեր է տվել քիմիական զենքի օգտագործման գործով։ Սիրիայի նախկին առաջնորդից բացի, մեղադրանք է առաջադրվել նրա եղբոր՝ Մահեր ալ-Ասադի դեմ, որը Սիրիայի Հանրապետական գվարդիայի (սիրիական կառավարությունը պաշտպանելու համար նախատեսված էլիտար ռազմական ուժ) հրամանատարն էր, և ևս երկու գեներալի, որոնց անունները չեն հրապարակվել։

Кассационный суд Франции аннулировал ордер на арест Асада
Кассационный суд Франции признал недействительным ордер на арест бывшего президента Сирии Башара Асада. Об этом сообщило со ссылкой на источник Agence France-Presse (AFP).
В суде подчеркнули, что иммунитет главы государства не подлежит пересмотру и никаких исключений не может быть сделано для выдачи ордера на арест действующего президента. Однако, как отметил председатель Кассационного суда республики Кристоф Сулар, поскольку Асад больше не является президентом, "то новые ордера на его арест могут быть выданы".
Кассационный суд - высшая судебная инстанция страны по гражданским и уголовным делам.
15 ноября 2023 года AFP сообщило, что по делу о применении химоружия французским судом было выдано четыре ордера на арест. Помимо бывшего сирийского лидера, обвинения выдвинуты в отношении его брата Махера Асада, который являлся командующим Республиканской гвардией Сирии (элитное военное формирование, предназначенное для защиты сирийских властей), а также еще двух генералов, имена которых не назывались.