«Ձերբակալված ռուսաստանցիների ազատ արձակումը նշանակալի քայլ կլիներ ՌԴ-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ»․ Զախարովա
Հինգշաբթի, 24 հուլիսի, 2025 թ., 14:39
Բաքվի կողմից ձերբակալված ռուսաստանցիների ազատ արձակումը նշանակալի քայլ կլինի Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ, հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան։
«Այս պահին Ադրբեջանի հետ երկկողմ հարաբերությունները, մեղմ ասած, դժվարին փուլում են։ Ռուսաստանը վճռական է տրամադրված ապահովելու, որ դա չձգձգվի, և մենք հույս ունենք, որ իրավիճակն արագ կկարգավորվի։ Այս ճանապարհին նշանակալի քայլ կլիներ ՌԴ քաղաքացիների ազատ արձակումը, որոնք շարունակում են պահվել Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից», - ճեպազրույցի ժամանակ նշել է Զախարովան։

"Освобождение задержанных россиян стало бы значимым шагом на пути к нормализации российско-азербайджанских отношений" - Захарова
Четверг, 24 Июля, 2025 года, 14:39
Освобождение Баку задержанных россиян стало бы значимым шагом к нормализации отношений России и Азербайджана, заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
"Сейчас в двусторонних отношениях с Азербайджаном действительно, мягко говоря, непростой этап, Россия нацелена на то, чтобы он не затягивался, мы рассчитываем на скорейшую нормализацию. Значимым шагом на этом пути стало бы освобождение российских граждан, которые продолжают удерживаться азербайджанскими властями", - сказала она в ходе брифинга.