Թաիլանդական F-16 կործանիչը հարվածել է Կամբոջայի թիրախներին
Թաիլանդական F-16 կործանիչները հարվածում են Կամբոջայի թիրախներին, լարվածությունն աճում է, հաղորդում է Reuters-ը։
Վերջին շաբաթներին սահմանի երկայնքով ստեղծված լարվածությունը վերածվել է բախումների, որոնց հետևանքով արդեն զոհվել է առնվազն երկու քաղաքացիական անձ։
Թաիլանդի զինվորականների տվյալներով՝ վիճելի տարածքի մոտակայքում մարտական պատրաստության մեջ գտնվող վեց F-16 կործանիչներից մեկը կրակ է բացել Կամբոջայում գտնվող ռազմական օբյեկտի վրա՝ ոչնչացնելով այն։ Երկու երկրներն էլ միմյանց մեղադրում են հինգշաբթի առավոտյան հակամարտությունը սկսելու համար։

Тайские истребители F-16 наносят удары по целям в Камбодже
Истребитель F-16 Таиланда наносит удары по целям на территории Камбоджи, стороны сообщают о росте напряжённости.
Напряжённость на границе, продолжавшаяся последние недели, переросла в ожесточённые столкновения, в результате которых уже погибли по меньшей мере два мирных жителя. Об этом пишет Рейтер.
По данным тайской армии, один из шести истребителей F-16, приведённых в боевую готовность вблизи спорной территории, открыл огонь по военному объекту в Камбодже и уничтожил его. При этом обе страны обвинили друг друга в начале конфликта рано утром в четверг.