«Ֆիլիպինները հակված էին դեպի Չինաստան, բայց ԱՄՆ-ն շտկեց դա». Թրամփ
Ֆիլիպինների կառավարությունը որոշ ժամանակ շարժվում էր դեպի Չինաստան, բայց ԱՄՆ-ի նոր վարչակազմը շտկել է այդ իրավիճակը, հայտարարել է Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը իր ֆիլիպինցի գործընկեր Ֆերդինանդ Մարկոս կրտսերի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Երկիրը կարող էր հակված լինել դեպի Չինաստան, բայց մենք շատ արագ շտկեցինք այդ իրավիճակը։ Բայց, գիտեք, դուք ունեիք մի երկիր, որը որոշ ժամանակ հակված էր դեպի Չինաստան, և ես պարզապես չեմ կարծում, որ դա լավ կլիներ ձեզ համար։ Դուք կարող էիք գործ ունենալ Չինաստանի հետ։ Դուք պետք է գործ ունենաք Չինաստանի հետ, բայց երբ ես ընտրվեցի, ամեն ինչ փոխվեց, և նրանք անմիջապես վերադարձան մեզ մոտ»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը։
«Եվ ես դեմ չեմ, որ նա (Մարկոսը - խմբ.) լեզու գտնի Չինաստանի հետ, քանի որ մենք շատ լավ ենք լեզու գտնում Չինաստանի հետ։ Մենք շատ լավ հարաբերություններ ունենք», - եզրափակել է Թրամփը։

Трамп: Филиппины склонялись в сторону Китая, но США исправили это
Правительство Филиппин на протяжении определенного времени шло на сближение с Китаем, однако новая администрация США исправила эту ситуацию. С таким утверждением на встрече со своим филиппинским коллегой Фердинандом Маркосом - младшим в Белом доме выступил американский президент Дональд Трамп.
"Страна, возможно, склонялась в сторону Китая, но мы очень быстро исправили эту ситуацию. Но, знаете, у вас действительно была страна, которая в течение некоторого времени склонялась в сторону КНР, и я просто не думаю, что это было бы хорошо для вас. Вы могли бы иметь дело с Китаем. Вы должны иметь дело с Китаем, но, когда я был избран, все изменилось, и они сразу же вернулись к нам", - указал президент США.
"И я не против, чтобы он (Маркос - прим. ТАСС) ладил с Китаем, потому что мы очень хорошо ладим с КНР. У нас очень хорошие отношения", - резюмировал Трамп.