«Չհամաձայնել օկուպացիային»․ Ալիևն առաջին անգամ հրապարակայնորեն աջակցել է Ուկրաինային
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն առաջին անգամ հրապարակայնորեն աջակցել է Ուկրաինային՝ Ռուսաստանի գործողությունների նկատմամբ օգտագործելով «օկուպացիա» բառը։ Այս մասին հաղորդում է «Կոմերսանտը»։
«Պատասխանելով հարցին, թե ինչ խորհուրդ կարող է տալ Կիևին, Ադրբեջանի նախագահն առաջին անգամ բացահայտորեն աջակցել է Ուկրաինային՝ երկու անգամ օգտագործելով «օկուպացիա» բառը Ռուսաստանի գործողությունների նկատմամբ», - գրում է թերթը։
«Կոմերսանտը» մեջբերում է Ալիևի խոսքերը՝ հուլիսի 20-ին օկուպացված Ստեփանակերտում տեղի ունեցած «Շուշիի III գլոբալ մեդիա համաժողովի» ժամանակ, որտեղ նա Ուկրաինային կոչ է արել «չհամաձայնել օկուպացիային»։ Ադրբեջանի նախագահի խոսքով՝ այս հայտարարությունը «համապատասխանում է ուկրաինացի ժողովրդի ձգտումներին»։
Նա Կիևին խորհուրդ է տվել նաև օգտագործելՂարաբաղը ռազմական ճանապարհով վերադարձնելու հարցում Բաքվի փորձը։
Ավելի վաղ՝ Շուշիի մեդիա ֆորումի ժամանակ, ուկրաինացի լրագրող Ելենա Կուրբանովան Իլհամ Ալիևին նվիրել էր ուկրաինական բանակի տարբերանշանների հավաքածու։ Ի պատասխան՝ Ալիևն ասել է՝ «Շատ շնորհակալ եմ։ Շնորհակալություն ձեր արածի համար։ Շարունակե՛ք նույն ոգով»։

"Не соглашаться на оккупацию": Алиев впервые публично поддержал Украину
Президент Азербайджана Ильхам Алиев впервые открыто встал на сторону Украины, употребив слово «оккупация» в отношении России. Об этом пишет «Коммерсантъ» .
«Резонансное заявление Ильхама Алиева касалось украинского кризиса. Отвечая на вопрос, какой совет он может дать Киеву, азербайджанский президент впервые открыто встал на сторону Украины, дважды употребив применительно к действиям России слово "оккупация"», — пишет издание.
«Ъ» приводит слова Алиева во время III Шушинского глобального медиафорума, открывшегося в воскресенье, 20 июля, в Ханкенди, где он призвал Украину «не соглашаться на оккупацию». По словам президента Азербайджана, это заявление «созвучно чаяниям украинского народа».
Он также посоветовал Киеву использовать опыт Баку в возвращении Карабаха военным путем.
Ранее во время шушинского медиафорума украинская журналистка Елена Курбанова подарила Ильхаму Алиеву коллекцию нарукавных шевронов. В ответ лидер Азербайджана ответил: «Спасибо вам большое. Спасибо вам за то, что вы делаете. Продолжайте так же».