«Թրամփի հաղթանակից հետո ՀՀ-ն համաձայնեց 2 կետ ավելացնել խաղաղության պայմանագրում». Ալիև
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ ընտրություններում տարած հաղթանակից հետո Հայաստանը համաձայնեց խաղաղության համաձայնագրում ավելացնել ևս երկու կետ: Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
«Մենք պատրաստել ենք խաղաղության համաձայնագրի տեքստը և ուղարկել այն Հայաստան։ Նրանք տարբեր մեկնաբանություններ ունեին։ Երկու տարի առաջընթաց չի եղել։ Հիմնական պատճառն այն էր, որ հայկական կողմը ցանկանում էր Լեռնային Ղարաբաղի հարցը ներառել խաղաղության համաձայնագրի տեքստում։ Մենք նրանց ասացինք, որ Լեռնային Ղարաբաղը գոյություն ունի ձեր երևակայության մեջ, իրականում այն գոյություն չունի։ Այն Ադրբեջանի մաս է կազմում, և մեր ներքին քաղաքականությանը վերաբերող հարցը չի կարող ներառվել խաղաղության համաձայնագրի տեքստում», - ասել է Ալիևը։
Նրա խոսքով՝ միայն 2023 թվականի սեպտեմբերին տարածքների ազատագրումից հետո Հայաստանը դադարեց պնդել դա, քանի որ թեման արդեն փակված էր։
«Իրական բանակցությունները սկսվել են 2024 թվականի հունվարին։ Աշխատանքներ էին տարվում մեր պատրաստած նախագծի տեքստի վրա, և այն համաձայնեցվեց։ Հայաստանը չէր ցանկանում երկու կետ ավելացնել։ Սակայն, երբ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաղթեց ընտրություններում, նրանք ավելացրին այդ երկու կետը՝ Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխություն և Մինսկի խմբի լուծարում: Երբ այս երկու հարցերը լուծվեն, կարող է ստորագրվել խաղաղության պայմանագիր»,- հավելել է Ալիևը։

"После победы Трампа Армения согласилась добавить два пункта к мирному договору" - Алиев
После победы президента США Дональда Трампа на выборах Армения согласилась добавить еще два пункта в мирное соглашение, заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев.
«Мы подготовили текст мирного соглашения и отправили его Армении. У них были различные комментарии. В течение двух лет не было никакого прогресса. Главная причина заключалась в том, что армянская сторона хотела включить в текст мирного соглашения вопрос «Нагорного Карабаха». Мы сказали им, что «Нагорный Карабах» существует в вашем воображении, в реальности его нет. Это часть Азербайджана, и вопрос, относящийся к нашей внутренней политике, не может быть включен в текст мирного договора», – сказал Ильхам Алиев.
Глава государства подчеркнул, что только после освобождения территорий в сентябре 2023 года Армения перестала настаивать на этом, потому что тема уже была закрыта.
«Реальные переговоры начались в январе 2024 года. Работа велась над проектом текста, который мы подготовили, и он был согласован. Армения не хотела добавлять два пункта. Но как только президент Дональд Трамп победил на выборах, они добавили два пункта. Изменение в Конституции Армении и роспуск Минской группы — как только эти два вопроса будут решены, может быть подписан мирный договор»,- добавил Алиев.