«Աբու Դաբիի թեմաներից մեկը վստահության ցածր մակարդակն էր». Ալիև
Աբու Դաբիում կայացած Փաշինյան-Ալիև բանակցությունների թեմաներից մեկը վստահության ցածր մակարդակն էր։ Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
Նրա խոսոքվ՝ Ադրբեջանի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ, ի տարբերություն Հայաստանի դիրքորոշման, որը բազմիցս փոխվել է։
«Եթե Երևանի դիրքորոշումն արդեն փոխվել է, որտե՞ղ է երաշխիքը, որ դա այլևս չի կրկնվի»,- ասել է Ալիևը՝ ընդգծելով, որ նման երաշխիք պետք է հանդիսանան միջազգային իրավական նորմերն ու փաստաթղթերը։
Ալիևի խոսքով՝ անհրաժեշտ է փոփոխություններ կատարել Հայաստանի Սահմանադրության մեջ, և, ըստ էության, դա բավարար է։
«Խաղաղության համաձայնագրի տեքստն արդեն համաձայնեցված է, և փաստաթղթի նախաստորագրման գաղափարը առաջ է քաշել ադրբեջանական կողմը։ Քանի որ նախագիծը համաձայնեցված է, Բաքուն ավելորդ է համարել դրա վերաբերյալ հրապարակայնորեն մեկնաբանություններ անելը,- ասել է Ալիևը:
Միևնույն ժամանակ, Ալիևն ընդգծել է, որ կողմերը հեռու չեն այն պահից, երբ «անջատողականության երկաթբետոնե դագաղը վերջնականապես կփակվի, և տարածաշրջանում կվերականգնվի անդորրը»։

"Одной из тем Абу-Даби был низкий уровень доверия" - Алиев
Одной из тем переговоров Пашиняна и Алиева в Абу-Даби стал низкий уровень доверия. Об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев.
По его словам, позиция Азербайджана остаётся неизменной, в отличие от многократно менявшейся позиции Армении.
«Если позиция Еревана уже изменилась, где гарантия, что это не повторится?» — заявил Алиев, подчеркнув, что такой гарантией должны быть международно-правовые нормы и документы.
По словам Алиева, необходимо внести изменения в Конституцию Армении, и, по сути, этого достаточно.
«Текст мирного соглашения уже согласован, и идея парафирования документа была выдвинута азербайджанской стороной. Поскольку проект согласован, Баку посчитал излишним публично его комментировать», — заявил Алиев.
При этом Алиев подчеркнул, что стороны недалеки от того момента, когда «железобетонный гроб сепаратизма» окончательно захлопнется и в регионе восстановится мир.