«ՌԴ-ի դեմ հայց կներկայացվի միջազգային դատարաններ՝ AZAL-ի հետ կապված». Ալիև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, մեկնաբանելով AZAL ինքնաթիռի հետ կապված միջադեպը, հայտնել է, որ Ադրբեջանը գիտի, թե ինչ է տեղի ունեցել, և որ ռուս պաշտոնյաները նույնպես տեղյակ են եղել տեղի ունեցածի մասին: Այս մասին հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
«Ինչո՞ւ նրանք չեն անում այն, ինչ կաներ ցանկացած հարևան՝ նման իրավիճակում»,- ասել է Ալիևը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանը պահանջում է, որ մեղքն ընդունվի, մեղավորները պատժվեն, զոհերի ընտանիքներին և AZAL ընկերությանը փոխհատուցում տրվի։
«Ադրբեջանը պատրաստում է փաստաթղթեր՝ AZAL ինքնաթիռի հետ կապված միջազգային դատարաններ Ռուսաստանի դեմ հայց ներկայացնելու համար»,- նշել է Ալիևը։
Հիշեցնենք՝ Բաքվից Գրոզնի թռչող ադրբեջանական ավիաընկերության ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել Ակտաուի մոտակայքում՝ դեկտեմբերի 25-ին: Ինքնաթիռի խոցման մեջ Բաքուն մեղադրել է ռուսական կողմին:

"Против России будет подан иск в международные суды в связи с AZAL" - Алиев
Ильхам Алиев, комментируя инцидент с самолётом AZAL, заявил, что Азербайджану известно, что произошло, и что российские официальные лица также были осведомлены о случившемся, сообщает Minval.
По его словам, возникает вопрос: почему они не делают того, что сделал бы любой сосед в такой ситуации?
Алиев подчеркнул, что Азербайджан требует признания вины, наказания тех, кто сбил самолёт, выплаты компенсации семьям пострадавших и возмещения убытков AZAL за потерю воздушного судна.
Алиев сообщил, что Азербайджан готовит документы для подачи в международные судебные инстанции против России в связи с инцидентом с самолётом AZAL, сообщает Minval.