Telegram-ը ներկայացուցչություն կբացի Ռուսաստանում
Telegram մեսենջերն սկսել է գրանցել իր ներկայացուցչությունը Ռուսաստանում այսպես կոչված «վայրէջքի» օրենքի համաձայն, ինչի մասին վկայում է Ռոսկոմնադզորի համապատասխան գրանցամատյանում կատարված գրառումը:
Ներկայում Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում գրանցված Telegram Messenger, Inc. ընկերությունը էլեկտրոնային ձևաթուղթ է տեղադրել տեղեկատվական ռեսուրսում և գրանցվել է Ռոսկոմնադզորի պաշտոնական կայքում գտնվող անձնական հաշվում: «Մասնաճյուղի ստեղծումը, ներկայացուցչության բացումը կամ ռուսական իրավաբանական անձի հիմնադրումը» գտնվում է հաստատման փուլում:
«Ինտերնետ տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական ցանցում օտարերկրյա անձանց գործունեության մասին» օրենքը, որը նաև կոչվում է «վայրէջքի» օրենք, ուժի մեջ է մտել 2022 թվականի հունվարի 1-ին։ Այն պարտավորեցնում է արտասահմանյան ՏՏ ընկերություններին, որոնք ունեն օրական ավելի քան 500 հազար օգտատեր, ներկայացուցչություն բացել Ռուսաստանում և գրանցվել անձնական հաշվում Ռոսկոմնադզորի համապատասխան ռեսուրսում, տրամադրելով հետադարձ կապի ձևաթուղթ։ Օրենքի չպահպանումը արգելում է գովազդը, վճարումներ ընդունելը Ռուսաստանի քաղաքացիներից և ընկերություններից, ինչպես նաև սպառնում է արգելափակել ռեսուրսը Ռուսաստանում։

Telegram откроет представительство в России
Мессенджер Telegram начал регистрацию своего представительства в России по закону «о приземлении», о чем свидетельствует запись в соответствующем реестре Роскомнадзора. В ведомстве перенаправили запрос “Ъ” в Telegram. На текущий момент зарегистрированная на Британских Виргинских островах компания Telegram Messenger, Inc. разместила на информационном ресурсе электронную форму и зарегистрировалась в личном кабинете на официальном сайте Роскомнадзора. В стадии согласования проходит «создание филиала, или открытие представительства, или учредительство российского юридического лица». Согласно сервису Wayback Mashine, в декабре 2023 года ни одно из этих обязательств выполнено не было. Когда именно компания начала процесс выполнения обязательств — неизвестно.
Закон «О деятельности иностранных лиц в информационно-телекоммуникационной сети “Интернет”», который также называют законом «о приземлении», вступил в силу 1 января 2022 года. Он обязывает иностранные IT-компании с суточной аудиторией более чем 500 тыс. пользователей открыть представительство в России и зарегистрироваться в личном кабинете на соответствующем ресурсе Роскомнадзора, предоставив форму для обратной связи. Неисполнение закона накладывает запрет на рекламу, прием платежей от российских граждан и компаний, а также грозит блокировкой ресурса на территории России.