Գազայում հրետակոծվել է միակ կաթոլիկ եկեղեցին, կան զոհեր
Իսրայելական բանակը հարվածել է Սուրբ Ընտանիքի եկեղեցուն, որը Գազայի հատվածի միակ կաթոլիկ եկեղեցին է, հաղորդում է ANSA-ն՝ հղում անելով Երուսաղեմի լատինական պատրիարքարանին։
Հարձակման հետևանքով զոհվել է 2 քաղաքացիական անձ և վիրավորվել է ծխական քահանա Գաբրիել Ռոմանելին, ով արգենտինացի է և Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի նախկին համախոհը։ Հռոմի պապ Լևոն XIV-ը ցավակցություն է հայտնել և կոչ է արել անհապաղ զինադադարի։ Կարդինալ Պիետրո Պարոլինի կողմից ստորագրված հեռագրում ընդգծվել է երկխոսության և երկարատև խաղաղության անհրաժեշտությունը։
Կարդինալ Պիերբատիստա Պիցցաբալան ասել է, որ եկեղեցու շենքը, հավանաբար, հարվածվել է տանկով, սակայն Գազայից դեռևս հավաստի տեղեկություններ չկան։
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունը հերքում է, որ եկեղեցին հարվածի թիրախ է եղել։ Հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ Իսրայելը «չի հարվածում կրոնական վայրերին» և ցավում է պատճառված ցանկացած վնասի համար։ Միջադեպի հանգամանքները քննվում են։
Հայր Ռոմանելիի խոսքով՝ մինչև 2023 թվականի հոկտեմբերը Գազայում բնակվող 1017 քրիստոնյաներից մնացել է մոտ 500-ը։ 54 քրիստոնյա զոհվել է, այդ թվում՝ 16-ը՝ Սուրբ Պորփյուրիոս ուղղափառ եկեղեցու ռմբակոծության ժամանակ։

Израильская армия нанесла удар по церкви Святого Семейства-единственному католическому храму в секторе Газа,
Четверг, 17 Июля, 2025 года, 18:14
Израильская армия нанесла удар по церкви Святого Семейства — единственному католическому храму в секторе Газа, сообщает агентство ANSA со ссылкой на Латинский патриархат Иерусалима.
В результате атаки погибли двое мирных жителей, ранен приходской священник Габриэль Романелли, аргентинец и бывший соратник Папы Франциска.Папа римский Лев XIV выразил соболезнования и призвал к немедленному перемирию. В телеграмме, подписанной кардиналом Пьетро Паролином, подчеркивается необходимость диалога и прочного мира.
Кардинал Пьербаттиста Пиццабалла сообщил, что по зданию церкви, предположительно, стреляли из танка, но достоверных данных из Газы пока нет.
МИД Израиля отрицает, что храм был целью удара. В заявлении подчеркивается, что Израиль "не наносит удары по религиозным объектам" и сожалеет о любом причиненном ущербе. Обстоятельства инцидента расследуются.
По данным священника Романелли, из 1017 христиан, живших в Газе до октября 2023 года, остались примерно 500. 54 христианина погибли, в том числе 16 при бомбардировке православной церкви Святого Порфирия.