«Եթե դուք պատերազմ եք ուզում, մենք կզինենք Ուկրաինային, և Եվրոպան կվճարի դրա համար». ԱՄՆ-ի մշտական ներկայացուցիչ
Երկուշաբթի, 14 հուլիսի, 2025 թ., 23:48
ԱՄՆ-ն դադարեցնում է Ուկրաինային տրամադրվող ռազմական օգնությունը, Fox News-ի եթերում հայտարարել է ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ-ի դեսպան Մեթյու Ուիթաքերը։ «Կարծում եմ՝ առաջին բանը, որ պետք է հասկանալ, այն է, որ ԱՄՆ-ի կողմից Ուկրաինայի պաշտպանության համար առանց սահմանափակումների հարկային գումարներ ուղարկելու օրերն անցել են։
Նախագահ Թրամփը շատ խելացի որոշում կայացրեց և համաձայնագիր կնքեց ՆԱՏՕ-ի հետ, որի համաձայն՝ Եվրոպան և Կանադան կվճարեն զենքի համար, իսկ Միացյալ Նահանգները կարտադրի դրանք։ Ակնհայտ է, որ մենք արտադրում ենք աշխարհի լավագույն սպառազինական համակարգերը, և բոլորը ցանկանում են դրանք։
Այս զենքն առաջնահերթորեն կմատակարարենք Ուկրաինա։ Սա նաև շատ հստակ ուղերձ է Վլադիմիր Պուտինին. մենք ձեզ խաղաղության հնարավորություն ենք տվել։ Նախագահ Թրամփը խաղաղարար է։ Բայց եթե դուք պատերազմ եք ուզում, մենք կզինենք Ուկրաինային, և Եվրոպան կվճարի դրա համար։ Կարծում եմ՝ սա լուրջ քայլ է պատերազմը դադարեցնելու ուղղությամբ։
Վերջին 18 ամիսների ընթացքում Ռուսաստանը գրավել է Ուկրաինայի տարածքի մոտ մեկ տոկոսը։ Սա հաջողություն չէ։ Նրանք ամեն օր կորցնում են հազարավոր զինվորներ։ Ուկրաինայի քաղաքներում չափազանց շատ քաղաքացիական անձինք վիրավորվում են։ Այսպիսով, իմ կարծիքով, սա հաջորդ կարևոր քայլն է հակամարտության դադարեցման ուղղությամբ։
Բայց եթե Վլադիմիր Պուտինը որոշի շարունակել պատերազմն ուկրաինական հողի վրա, Միացյալ Նահանգները զենք կվաճառի Եվրոպային, որպեսզի Ուկրաինան կարողանա պաշտպանվել»,- ասել է ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ-ի մշտական ներկայացուցիչը։

«Если ты хочешь войны – мы вооружим Украину, а Европа за это заплатит»: постпред США при НАТО
США прекращают безвозмездное финансирование военной помощи Украине, заявил постпред США при НАТО Мэттью Уитакер в эфире Fox News.
«Я думаю, прежде всего важно понимать: времена, когда США без ограничений отправляли налоговые деньги на защиту Украины, подошли к концу.
Президент Трамп принял очень разумное решение и заключил соглашение с НАТО, согласно которому Европа и Канада будут оплачивать вооружение, а США – производить его. Очевидно, что мы создаём лучшие системы вооружения в мире, и все хотят их получить.
Мы будем отдавать приоритет поставкам этих вооружений Украине. Это также посылает Владимиру Путину очень чёткий сигнал: мы дали тебе шанс на мир. Президент Трамп – миротворец. Но если ты хочешь войны – мы вооружим Украину, а Европа за это заплатит. Я считаю, это серьёзный шаг к завершению войны.
За последние 18 месяцев Россия захватила около одного процента украинской территории. Это не успех. Каждый день они теряют тысячи солдат. Слишком много мирных жителей в украинских городах получают ранения. Так что, по-моему, это следующий важный шаг к окончанию конфликта.
Но если Владимир Путин решит продолжать войну на украинской земле, Соединённые Штаты будут продавать оружие Европе, чтобы Украина могла защищаться», – сказал постпред США при НАТО.