«Ուկրաինան պատրաստվում է նոր հեռահար հարվածներ հասցնել»․ Զելենսկի
Ուկրաինան պատրաստվում է «նոր հեռահար հարվածներ» հասցնել: Այս մասին իր Telegram ալիքում հայտարարել է նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին՝ զինվորականների և պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովի հետ հանդիպումից հետո։
Զելենսկին հայտնել է, որ Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար Ալեքսանդր Սիրսկու և Գլխավոր շտաբի պետ Անդրեյ Իգնատովի հետ քննարկել է հիմնական շրջաններում ստեղծված իրավիճակը, մասնավորապես՝ Պոկրովսկում, Նովոպավլովսկում, Խարկովի մարզում և Սումիի մարզի սահմանամերձ շրջաններում։
Զելենսկու խոսքով՝ ուկրաինական զորքերն ակտիվորեն պաշտպանվում են։
Ուկրաինայի նախագահը հայտնել է նաև, որ հանդիպման ժամանակ քննարկվել է Կիևի գործընկերների հետ տարվող աշխատանքները՝ ուղղված զենքի մատակարարման և պաշտպանական սարքավորումների համատեղ արտադրության ընդլայնմանը։ Նրա խոսքով՝ ներկայումս նման զենքի մոտ 40%-ն արտադրվում է Ուկրաինայում։ Այս ցուցանիշը բարձրացնելու ծրագրերի շրջանակներում Զելենսկին ազդարարել է «կարգավորիչ, ֆինանսական և կադրային» փոփոխությունների մասին։

Зеленский։ "Украина готовит новые дальнобойные удары"
Украина готовит «новые дальнобойные удары», заявил президент страны Владимир Зеленский после совещания с военными и министром обороны Рустемом Умеровым.
Украинский президент рассказал в телеграм-канале, что обсудил с главнокомандующим ВСУ Александром Сырским и начальником Генштаба Андреем Игнатовым ситуацию на ключевых направлениях, в частности, на покровском, новопавловском, в Харьковской области и приграничных районах Сумской области.
По словам Зеленского, украинские войска активно обороняются.
Также украинский президент сообщил, что на совещании обсуждалась работа с партнерами Киева по поставкам оружия и расширению совместного производства оборонительных средств. Зеленский говорит, что на данный момент около 40% такого вооружения производится на Украине. В рамках планов по увеличению этого показателя он анонсировал «регуляторные, финансовые и кадровые» изменения.