«ԵՄ-ն և Ուկրաինան պարտվել են, բայց դա խոստովանելու քաջություն չունեն»․ Օրբան
Ուկրաինան և Եվրոմիությունը գործնականում պարտվել են հակամարտությունում, բայց չունեն այդ փաստն ընդունելու և հետևանքների համար պատասխանատվություն կրելու քաջություն։ Այս մասին հայտնել է Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը։
«Ռուսաստանը մոտենում է հաղթանակին, և Ուկրաինան գործնականում պարտվել է այս պատերազմում, Եվրոպան նույնպես պարտվել Ուկրաինայի հետ միասին, բայց ոչ ոք չունի դա ընդունելու և հետևանքների համար պատասխանատվություն կրելու քաջությունը։ Դրա փոխարեն նրանք գործում են այնպես, կարծես այս պատերազմը կարելի է հաղթել, չնայած այն հնարավոր չէ հաղթել ճակատում։ Անհրաժեշտ են դիվանագիտություն, հրադադար և խաղաղ բանակցություններ», - ասել է Օրբանը։
Ավելի վաղ Հունգարիայի վարչապետ հայտարարել էր, որ ԵՄ գագաթնաժողովում եվրոպացի առաջնորդների աչքերում կարդացել է խոստովանություն, որ Ուկրաինան պարտվել է հակամարտությունում։

Орбан: "Украине и Евросоюзу не хватает смелости признать поражение в конфликте"
Украина и Евросоюз практически проиграли в конфликте, но им не хватает смелости признать это и взять на себя ответственность за последствия, заявил премьер-министр Венгрии Виктор Орбан.
"Россия приближается к победе, а Украина эту войну практически проиграла, а вместе с Украиной ее проиграла и Европа, только ни у кого не хватает смелости признать это и взять ответственность за последствия. Вместо этого они действуют так, как будто эту войну можно выиграть, хотя на линии фронта ее выиграть нельзя. Необходимы дипломатия, прекращение огня, мирные переговоры", - сказал Орбан в эфире радио Kossuth.
Ранее Орбан заявил, что на саммите ЕС прочитал в глазах европейских лидеров признание того, что Украина проиграла в конфликте.