«Մեդուզա»-ի հիմնադիր Գալինա Տիմչենկոն հեռակա կարգով ձերբակալվել է երկու ամսով
Մոսկվայի Չերյոմուշկինսկի շրջանային դատարանը հեռակա կարգով ձերբակալել է «Մեդուզա» լրատվականի հիմնադիր Գալինա Տիմչենկոյին (Ռուսաստանում ճանաչվել է՝ որպես օտարերկրյա գործակալ և անցանկալի կազմակերպություն)՝ անցանկալի կազմակերպության գործունեությունը կազմակերպելու գործով։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է դատարանի մամուլի ծառայությունը։
Խափանման միջոցը նշանակվել է 2 ամսով և ուժի մեջ կմտնի նրա ձերբակալման կամ Ռուսաստան արտահանձնման պահից։
Մայիսին Ռուսաստանի Դաշնության քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել Տիմչենկոյի դեմ՝ Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում անցանկալի կազմակերպության գործունեությունը կազմակերպելու հոդվածով։ Նա հետախուզվում է։
Ինչպես պարզել են քննիչները, 2024 թվականի սեպտեմբերին և 2025 թվականի մարտին Տիմչենկոն ինտերնետում տեսանյութ է հրապարակել՝ «քաղաքացիների շրջանում բողոքի տրամադրություններ ձևավորելու, ինչպես նաև նրանց Ռուսաստանի տարածքում անցանկալի հայտարարված կազմակերպության գործունեությանը ներգրավելու համար»։ Լրագրողը բնակվում է արտերկրում։

Основательницу "Медузы" Галину Тимченко заочно арестовали на два месяца
Черемушкинский районный суд Москвы заочно арестовал основательницу издания "Медуза" (признано в России иноагентом и нежелательной организацией) Галину Тимченко (признана в РФ иноагентом) по делу об организации деятельности нежелательной организации. Об этом ТАСС сообщили в пресс-службе суда.
В пресс-службе суда сообщили, что Черемушкинский районный суд Москвы удовлетворил ходатайство следствия о заключении под стражу Галины Тимченко, обвиняемой в организации деятельности нежелательной иностранной организации. Мера пресечения назначена сроком на два месяца и вступит в силу с момента ее задержания или экстрадиции в Россию.
Следственный комитет РФ в мае возбудил уголовное дело в отношении Тимченко по статье об организации деятельности нежелательной на территории РФ организации. Она объявлена в розыск.
Как установили следователи, в сентябре 2024 года и в марте 2025 года Тимченко опубликовала в интернете видео "для формирования протестных настроений у граждан, а также для их вовлечения в деятельность организации, в отношении которой принято решение о признании ее нежелательной на территории России". Журналистка проживает за рубежом.