Սպիտակ տանը գաղտնի բանակցություններ են ընթանում Գազայի հարցի շուրջ
Երեքշաբթի օրն Սպիտակ տանը գաղտնի բանակցություններ են տեղի ունեցել ԱՄՆ-ի, Իսրայելի և Կատարի բարձրաստիճան պաշտոնյաների միջև՝ պատանդների գործարքի և Գազայում հրադադարի շուրջ տարաձայնությունները քննարկելու համար, Axios-ին և Channel 12-ին հայտնել է գործին ծանոթ 2 անձ։
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը վերջին 48 ժամվա ընթացքում երկու անգամ հանդիպել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ՝ ճնշում գործադրելով 2 կողմերի վրա՝ գործարքն ավարտելու համար։
ԱՄՆ-ի հատուկ դեսպանորդ Սթիվ Վիթքոֆը հուլիսի 8-ին հայտարարել է, որ 4 չլուծված հարցերից 3-ը լուծվել են։ Հիմնական խոչընդոտը 60-օրյա հրադադարի համար Իսրայելի բանակի նահանջի գծերն են։
Թրամփի և Նեթանյահուի հանդիպումից կարճ ժամանակ առաջ Վիթքոֆը հանդիպել է Կատարի դեսպանորդ և Նեթանյահուի խորհրդական Ռոն Դերմերի հետ։ Հանդիպումը կենտրոնացած է եղել Իսրայելի բանակի ուժերի վերատեղակայման վրա։
Վիթքոֆը և Կատարը հստակեցրել են, որ Իսրայելի առաջարկած սահմանափակ նահանջն անընդունելի է։ Կատարը զգուշացրել է, որ ՀԱՄԱՍ-ը, հավանաբար, կմերժի այն, և բանակցությունները կարող են ձախողվել։ Այնուամենայնիվ, Կատարը խնդրել է չմեղադրել իրեն, քանի որ ինքը միջնորդ է։
Վիթքոֆը նշել է, որ «Սմոտրիչի պլանին» նման դուրսբերման քարտեզն անընդունելի է Թրամփի վարչակազմի համար։
Դերմերը պատասխանել է, որ Նեթանյահուն գտնվում է կոալիցիայի ճնշման տակ, և որ որոշումները պետք է հաստատվեն կառավարության կողմից։
Այնուամենայնիվ, Իսրայելը ավելի ուշ ներկայացրել է նոր քարտեզ՝ ավելի լայն դուրսբերմամբ, ներառյալ «Մորագի միջանցքը»։ Սա զգալիորեն առաջ է մղել բանակցությունները։
Աղբյուրներից մեկը նշել է, որ նոր քարտեզը մեծացրել է համաձայնության հասնելու հնարավորությունները։ Երկրորդը հավելել է. «Դեռ կան տարաձայնություններ, բայց մենք շարժվում ենք դրական ուղղությամբ»։
Նույն օրը Նեթանյահուն Քոնգրեսին ասել է, որ Իսրայելը մտադիր է հասնել իր բոլոր ռազմական նպատակներին Գազայում. «Դա նշանակում է ՀԱՄԱՍ-ի պարտություն և զինաթափում: Մենք պատրաստ ենք ավարտել պատերազմը այնպիսի պայմաններով, որոնք կխանգարեն ՀԱՄԱՍ-ին շարունակել գործել, և դրա համար կա կոնկրետ ծրագիր»։ Վարչապետի խոսքով՝ «դա պահանջում է ռազմավարություն և քայլեր, որոնցից մի քանիսը ցավոտ են Իսրայելի, իսկ մի քանիսը՝ շատ ցավոտ ՀԱՄԱՍ-ի համար»։

Во вторник в Белом доме прошли секретные переговоры между высокопоставленными американскими, израильскими и катарскими чиновниками
Четверг, 10 Июля, 2025 года, 00:02
Во вторник в Белом доме прошли секретные переговоры между высокопоставленными американскими, израильскими и катарскими чиновниками. Обсуждались разногласия по сделке об освобождении заложников и прекращении огня в секторе Газа, сообщили журналисту Axios и 12 канала ИТВ два осведомленных источника.
Президент Дональд Трамп за последние 48 часов дважды встречался с премьером Израиля Биньямином Нетаньяху, оказывая давление на обе стороны для завершения сделки.
Спецпосланник США Стив Уиткофф 8 июля заявил, что три из четырех спорных вопросов уже решены. Главный камень преткновения — линии отвода ЦАХАЛ на период 60-дневного перемирия.
Незадолго до встречи Трампа и Нетаньяху, Уиткофф встретился с катарским представителем и советником Нетаньяху Роном Дермером. Встреча касалась передислокации сил ЦАХАЛ.
Уиткофф и катарец дали понять, что предложенный Израилем ограниченный отвод войск неприемлем. Катар предупредил, что ХАМАС, скорее всего, отклонит это, и переговоры могут сорваться. При этом Катар просит не возлагать на него вину, так как он посредник.
Уиткофф отметил, что карта отвода, похожая на «план Смотрича», неприемлема для администрации Трампа.
Дермер ответил, что Нетаньяху под давлением коалиции и решения должны одобряться правительством.
Тем не менее Израиль позже представил новую карту с более широким отводом сил, включая «коридор Мораг». Это существенно продвинуло переговоры.
Один из источников заявил, что новая карта повысила шансы на сделку. Второй добавил: «Разногласия остаются, но мы движемся в позитивном направлении».
В тот же день Нетаньяху в Конгрессе заявил, что Израиль намерен достичь всех военных целей в Газе: «Это означает поражение и разоружение ХАМАС». Он добавил: «Мы готовы завершить войну на условиях, которые не позволят ХАМАС продолжать деятельность, и для этого есть конкретный план».
По словам премьера, «это требует стратегии и шагов, некоторые из которых болезненны для Израиля, а некоторые — очень болезненны для ХАМАС».