Թրամփը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցները կախված են իրենից
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը երեքշաբթի օրը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների վերաբերյալ Քոնգրեսի կողմից Սենատի օրինագծի ընդունման հեռանկարը լիովին կախված կլինի իրենից։
«Դա ամբողջովին կախված է ինձնից։ Նրանք այն կընդունեն ամբողջությամբ իմ հայեցողությամբ»,- ասել է նա Սպիտակ տան կաբինետի նիստում՝ մեկնաբանելով Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների հնարավորության մասին հարցը։ Թրամփը հավելել է, որ ինքը «շատ ուշադիր» ուսումնասիրում է օրինագիծը և նշել, որ այն օպցիոն է։
ԱՄՆ-ի սենատոր Լինդսի Գրեհեմը (որը ներառված է Ռուսաստանի Դաշնության ահաբեկիչների և ծայրահեղականների ցուցակում), որը հայտնի է իր հակառուսական հռետորաբանությամբ, նախկինում ներկայացրել է պատժամիջոցների մասին օրինագիծ, որը նախատեսում է ԱՄՆ ներմուծման 500% մաքսատուրք սահմանել այն երկրներից ներմուծվող ապրանքների վրա, որոնք Ռուսաստանից նավթ, նավթամթերք, բնական գազ և ուրան են գնում։
Bloomberg-ն ավելի ուշ հայտնել է, որ սենատորները պատրաստ չեն ընդունել օրինագիծն առանց ԱՄՆ-ի նախագահի հաստատման, և Եվրոհանձնաժողովի ղեկավարը Գրեհեմին ասել է Ռուսաստանի դեմ համակարգված պատժամիջոցների կիրառման անհրաժեշտության մասին։
Թրամփն ինքը հունիսին խոստովանել է, որ ԱՄՆ-ի կողմից կիրառված պատժամիջոցները Վաշինգթոնին արժեցել են «հսկայական» գումարներ՝ միլիարդավոր դոլարներ։ Թրամփը նաև ասել է, որ սպասում է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելուն՝ հույս ունենալով, որ Ուկրաինայի հարցում կարգավորման համաձայնագիր կկնքվի։

Трамп заявил, что введение новых санкций против России зависит от него
Президент США Дональд Трамп во вторник заявил, что перспектива принятия конгрессом сенатского законопроекта о новых санкциях против России будет полностью зависеть от его собственного решения.
"Это полностью на мой выбор. Они примут его полностью по моему выбору", - сообщил он на заседании кабинета в Белом доме, комментируя возможность новых санкций против России. Трамп добавил, что "очень пристально" изучает данный законопроект и отметил, что он является "опционным".
Американский сенатор Линдси Грэм (внесен в РФ в список террористов и экстремистов), известный своей антироссийской риторикой, ранее внес законопроект по санкциям, предусматривающий введение США импортных пошлин в размере 500% на товары, импортируемые из тех стран, которые закупают у России нефть, нефтепродукты, природный газ и уран. Позднее агентство Блумберг передавало, что сенаторы не готовы принять законопроект без одобрения со стороны президента США, а глава Еврокомиссии заявила Грэму о необходимости скоординированного введения санкций против РФ.
Сам Трамп в июне признал, что вводимые США санкции обходятся Вашингтону в "огромные" суммы денег, речь идет о миллиардах долларов. Трамп также заявил, что выжидает с введением санкций против России в надежде, что будет заключено соглашение об урегулировании по Украине.