«Մենք կանխել ենք տարածաշրջանում պատերազմի բռնկումը»․ Փեզեշքիան
Իրանի նախագահը, ելույթ ունենալով օկուպացված Ստեփանակերտում ընթացող Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) 17-րդ գագաթնաժողովում, ասել է, որ Իսրայելն անօրինական հարձակում է իրականացրել Իրանի վրա՝ Միացյալ Նահանգների աջակցությամբ։
Նախագահի խոսքով՝ խաղաղ բնակիչները և ԱԷՄԳ-ի վերահսկողության տակ գտնվող միջուկային օբյեկտները 12 օր շարունակ ենթարկվել են հարձակման։
«Մենք իրացրել ենք ինքնապաշտպանության մեր օրինական իրավունքը և կանխել պատերազմի բռնկումը տարածաշրջանում։ Իսրայելը՝ Միացյալ Նահանգների աջակցությամբ, վտանգել է ամբողջ Մերձավոր Արևելքի ապագան։ Եթե իրավիճակը չփոխվի, դա բացասաբար կանդրադառնա տարածաշրջանի տնտեսական ինտեգրման վրա։ Շնորհակալություն եմ հայտնում ՏՀԶԿ անդամ պետություններին իրենց պատասխանատվության համար։ Վերջին գագաթնաժողովը դարձել է կարևոր հարթակ նման անօրինական գործողությունները դատապարտելու համար», - ասել է Փեզեշքիանը։

"Мы предотвратили начало войны в регионе" - Пезешкиян
Президент Ирана, выступая на 17-м саммите Организации экономического сотрудничества (ОЭС), заявил, что Израиль совершил незаконное нападение на Иран при поддержке США.
По словам президента, в течение 12 дней атаке подвергались мирные жители и ядерные объекты, находящиеся под контролем МАГАТЭ.
«Мы воспользовались своим законным правом на самооборону и предотвратили начало войны в регионе. Израиль, при поддержке США, поставил под угрозу будущее всего Ближнего Востока. Если ситуация не изменится, это окажет негативное влияние на экономическую интеграцию в регионе. Благодарю страны-члены ОЭС за проявленную ответственность. Последний саммит стал важной платформой для осуждения подобных незаконных действий», — отметил Пезешкиан.