Ադրբեջանը կոչ է անում Ռուսաստանին չսրել իրավիճակը
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղարի և Ադրբեջանում երկրի դեսպանատան՝ հուլիսի 2-ի հայտարարություններում տեղ գտած մեղադրանքները՝ իրավապահ մարմինների կողմից Ադրբեջան այցելող ռուս քաղաքացիների նկատմամբ ֆիզիկական ուժի ենթադրյալ կիրառման, ձերբակալված ռուս քաղաքացիներին հյուպատոսական աջակցություն ցուցաբերելու վերաբերյալ, անհիմն են։
Այս մասին ասվում է Այհան Հաջիզադեի մեկնաբանության մեջ։
«Խմբերի ձերբակալված և կալանավորված անդամների, ինչպես նաև մեր երկրում «Sputnik-Ադրբեջան»-ի՝ անօրինական գործող մասնաճյուղում աշխատող ռուս քաղաքացիների վերաբերյալ ադրբեջանական կողմի պաշտոնական դիրքորոշումը հրապարակայնորեն հայտարարվել է։
Ինչ վերաբերում է հյուպատոսական աջակցության հարցին, ապա հունիսի 30-ին և հուլիսի 1-ին Ռուսաստանի կողմից Արտաքին գործերի նախարարություն ստացված դիմումները անմիջապես ուղարկվել են համապատասխան պետական ​​մարմնին, և ձերբակալված անձանց ինքնության և հետաքննություն իրականացնող լիազոր մարմնի մասին տեղեկատվությունը տրամադրվել է ռուսական կողմին՝ համաձայն Ադրբեջանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև հյուպատոսական կոնվենցիայի 39-րդ հոդվածի 1-ին կետի։ Ընդհանուր առմամբ, կոնվենցիային համապատասխան դիմումների քննարկման ժամկետները հայտնի են ռուսական կողմին։
Մենք նշում ենք, որ Ադրբեջանը երբեք չի հրապարակել կամ քաղաքականացրել այն փաստը, որ Ռուսաստանի տարբեր քաղաքներում գտնվող ուղղիչ հիմնարկներում կալանավորված և պահվող մեր երկրի քաղաքացիների հետ հյուպատոսական հանդիպումների վերաբերյալ մեր բազմիցս հարցումներին ռուսական կողմը շաբաթներով հետաձգել է պատասխանները։
Հաշվի առնելով վերը նշվածը՝ մենք կոչ ենք անում ռուսական կողմին զերծ մնալ իրավիճակն արհեստականորեն սրող քայլերից և հայտարարություններից»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Азербайджан призывает Россию не обострять ситуацию
Утверждения в заявлениях пресс-секретаря Министерства иностранных дел РФ и посольства страны в Азербайджане от 2 июля о якобы применении физической силы правоохранительными органами против российских граждан, находящихся с визитом в Азпрбайджане, оказанию консульской поддержки арестованным российским гражданам, безосновательны.
Об этом говорится в комментарии Айхана Гаджизаде: «Официальная позиция Азербайджанской стороны в отношении задержанных и арестованных членов группировок, а также российских граждан, работающих в незаконно действующем в нашей стране филиале "Спутник-Азербайджан", была публично объявлена.
Что касается вопроса консульской поддержки, обращения, поступившие от российской стороны в МИД 30 июня и 1 июля, были немедленно направлены в соответствующий государственный орган, и информация о личности арестованных лиц и уполномоченном органе, проводящем расследование, была предоставлена российской стороне в соответствии с пунктом 1 статьи 39 Консульской конвенции между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией. В целом, сроки рассмотрения обращений в соответствии с конвенцией известны российской стороне.
Отметим, что Азербайджан никогда не предавал огласке и не политизировал тот факт, что ответы на наши неоднократные обращения по организации консульских встреч с гражданами нашей страны, задержанными и находящимися в исправительных учреждениях в различных городах России, задерживались российской стороной на недели.
Учитывая вышеизложенное, призываем российскую сторону воздержаться от шагов и заявлений, искусственно обостряющих ситуацию».