«DOGE-ը հրեշ է, որը կարող է շրջվել Իլոնի դեմ և ուտել նրան». Թրամփ
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իլոն Մասկը կարող է կորցնել ոչ միայն կառավարության էլեկտրական մեքենաների ծրագրի աջակցությունը: Նա խոստովանել է, որ DOGE գործակալությունը, որը նախկինում վերահսկվում էր հենց Մասկի կողմից, կարող է օգտագործվել իր դեմ։
«Իլոնը շատ ավելին ունի կորցնելու»,- ասել է Թրամփը՝ հավելելով. «DOGE-ը հրեշ է, որը կարող է շրջվել Իլոնի դեմ և ուտել նրան»: DOGE-ը պատասխանատու է պետական ​​ծախսերի օպտիմալացման և բյուրոկրատիայի դեմ պայքարի համար։
Թրամփի խոսքով՝ Մասկը «շատ սուբսիդիաներ է ստանում» և «վշտացած է, որ կորցնում է էլեկտրական մեքենաների մանդատը»: Նախագահը նաև ասել է, որ ինքը չի ուզում էլեկտրական մեքենա և կնախընտրեր հիբրիդային կամ ջրածնային մեքենա։
Թրամփը նախկինում նշել էր, որ Մասկը «պատմության մեջ ավելի շատ սուբսիդիաներ է ստացել, քան որևէ մեկը», և առանց դրանց «նա կվերադառնար Հարավային Աֆրիկա»։
Իլոն Մասկը մինչև վերջերս զբաղեցնում էր DOGE համակարգողի պաշտոնը և նախագահի մերձավոր շրջապատի անդամ էր: Սակայն նրա և նախագահի հարաբերությունները վատթարացան. Մասկը քննադատեց Սպիտակ տունը, պետական ​​ծախսերի և ներմուծման տուրքերի մասին օրենքը, ինչպես նաև աջակցեց Թրամփի իմպիչմենտի գաղափարին։
Ի պատասխան՝ նախագահը նրան անվանեց «խելագար» և մեղադրեց պարտականությունները անբարեխիղճ կատարելու մեջ՝ սպառնալով խզել իր ընկերությունների, այդ թվում՝ SpaceX-ի հետ կնքված պայմանագրերը։
Ըստ The Washington Post-ի՝ վերջին տարիներին Մասկի կառույցը ստացել է մոտ 38 միլիարդ դոլարի արժողությամբ կառավարական պատվերներ։ Մասկը հետագայում ներողություն խնդրեց իր հայտարարությունների համար, և կողմերը, ըստ NYT-ի, հեռախոսազրույց ունեցան։

«DOGE - это монстр, который может обратиться против Илона и съесть его»: Дональд Трамп
Президент США Дональд Трамп заявил, что Илон Маск может потерять больше, чем лишь поддержку госпрограммы по электромобилям. Он допустил, что ведомство DOGE, ранее курируемое самим Маском, может быть использовано против него.
«Илон может потерять гораздо больше», — отметил Трамп, добавив: «DOGE — это монстр, который может обратиться против Илона и съесть его». DOGE отвечает за оптимизацию госрасходов и борьбу с бюрократией.
По словам Трампа, Маск «получает очень много субсидий» и «огорчен тем, что теряет мандат на электромобили». Президент также заявил, что сам не хочет электромобиль и предпочел бы гибрид или водородный транспорт.
Ранее Трамп указывал, что Маск «получил больше субсидий, чем кто-либо в истории», и без них «вернулся бы в Южную Африку».
Илон Маск до недавнего времени занимал должность координатора DOGE и входил в ближний круг президента. Однако отношения ухудшились — Маск выступил с критикой Белого дома, закона о госрасходах и импортных пошлин, а также поддержал идею импичмента Трампа.
В ответ президент назвал его «сумасшедшим» и обвинил в недобросовестном исполнении обязанностей, пригрозив расторгнуть контракты с его компаниями, включая SpaceX.
Согласно The Washington Post, за последние годы структура Маска получила госзаказы на сумму около $38 млрд. Позже Маск извинился за свои высказывания, и стороны, по данным NYT, провели телефонный разговор.