Ղազախստանում արգելվել է դեմքը ծածկող հագուստը
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը ստորագրել է դեմքը ծածկող հագուստ կրելու հարցը կարգավորող օրենք: Նման հագուստ կրելն այժմ պաշտոնապես արգելված է, հաղորդում է Tengrinews.kz-ն։
«Հանրային վայրերում դեմքի ճանաչմանը խոչընդոտող հագուստի իրեր կրելն արգելվում է, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ դա անհրաժեշտ է Ղազախստանի Հանրապետության օրենքների պահանջները պահպանելու, պաշտոնական, աշխատանքային պարտականությունների, բժշկական նպատակներով, քաղաքացիական պաշտպանության, եղանակային պայմաններում, ինչպես նաև սպորտային, մարզական և մշակութային միջոցառումներին անմիջականորեն մասնակցող անձանց համար»,- ասվում է օրենքի տեքստում։
Հունիսի սկզբին Ղազախստանի Սենատը առաջարկեց փոփոխություն, որն արգելում է դեմքի ճանաչմանը խոչընդոտող հագուստի իրեր կրելը հասարակական վայրերում։

В Казахстане запретили одежду, скрывающую лицо
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев подписал закон, регулирующий вопрос ношения одежды, которая закрывает лицо. Носить такие вещи теперь официально запрещено, передает Tengrinews.kz.
«Запрещается ношение в общественных местах предметов одежды, препятствующих распознаванию лица, за исключением случаев, когда это необходимо для исполнения требований законов Республики Казахстан, служебных (должностных, трудовых) обязанностей, в медицинских целях, гражданской защиты, при погодных условиях, а также для лиц, принимающих непосредственное участие в спортивных, спортивно-массовых и культурно-массовых мероприятиях», - говорится в тексте закона.
В начале июня Сенат Казахстана предложил поправку, предусматривающую запрет на ношение в общественных местах предметов одежды, препятствующих распознаванию лица.