«Անհապաղ վերսկսե՛լ ԱԷՄԳ-ի հետ աշխատանքը»․ Մակրոնը՝ Փեզեշքիանին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ հեռախոսազրույցում կոչ է արել պահպանել Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագիրը և համագործակցել Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) հետ։ Այս մասին Մակրոնը գրել է X-ի իր էջում։
«Իմ հիմնական ուղերձներն էին՝ Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրի պահպանումը և ԱԷՄԳ-ի աշխատանքների անհապաղ վերսկսումը Իրանում՝ լիակատար թափանցիկություն ապահովելու համար»,- ասվում է գրառման մեջ։
Երկու երկրների նախագահները, մասնավորապես, քննարկել են նաև Իրանի և Իսրայելի միջև հրադադարի պահպանման և միջուկային ծրագիրը քննարկելու համար բանակցությունների սեղանի շուրջ վերադառնալու հարցերը։

"Немедленно возобновить работу с МАГАТЭ"։ Макрон — Пезешкиану
Президент Франции Эмманюэль Макрон во время телефонного разговора с президентом Ирана Масудом Пезешкианам призвал его придерживаться Договора о нераспространении ядерного оружия и сотрудничать с Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ). Об этом он написал на своей странице в X.
«Мои ключевые посылы: соблюдение Договора о нераспространении ядерного оружия и скорейшее возобновление работы МАГАТЭ в Иране для обеспечения полной прозрачности», — говорится в посте.
Они обсудили, в частности, также соблюдение режима прекращения огня между Ираном и Израилем и возвращение за стол переговоров для обсуждения ядерной программы.