Իրանը ՄԱԿ-ի միջոցով ԱՄՆ-ից և Իսրայելից փոխհատուցում է պահանջում
Թեհրանը մտադիր է ՄԱԿ-ի մեխանիզմների միջոցով ԱՄՆ-ից և Իսրայելից փոխհատուցում պահանջել Իրանի տարածքում վերջերս կատարված հարվածների համար, կիրակի օրը հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին։
«Մենք պաշտոնապես խնդրում ենք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին՝ ճանաչել ԱՄՆ-ին և Իսրայելի ռեժիմին՝ որպես ագրեսիայի նախաձեռնողներ»,- մեջբերում են մերձավորարևելյան լրատվամիջոցները նախարարի՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին ուղղված նամակից հատվածներ։
Արաղչիի խոսքով՝ սա անհրաժեշտ է, որպեսզի այդ երկրները «պատասխանատվության ենթարկվեն, մասնավորապես՝ փոխհատուցում և ռազմատուգանք վճարելով»։
Նախորդ օրը Թեհրանում տեղի է ունեցել հրաժեշտի արարողություն, որը նվիրված էր Իրանի և Իսրայելի միջև 12-օրյա հակամարտության ընթացքում Իսրայելի հարվածների զոհ դարձած հրամանատարներին, միջուկային գիտնականներին և քաղաքացիական անձանց։
Հունիսի 22-ին Միացյալ Նահանգները հարձակվել է Իրանի երեք միջուկային օբյեկտների վրա՝ Ֆորդոյում, Սպահանում և Նաթանզում։ Դրան նախորդել են Իսրայելի կողմից երկրի դեմ ռազմական գործողությունները, որոնց հայտարարված նպատակն էր՝ ոչնչացնել Իրանի միջուկային ծրագիրը։ Հետագայում ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է հրադադարի մասին, որին Իրանը և Իսրայելը համաձայնել են։ Հրադադարը դեռևս պահպանվում է։

Иран будет добиваться от США и Израиля компенсаций через ООН
Тегеран намерен добиваться через механизмы ООН выплаты компенсаций от США и Израиля за недавние удары по иранской территории, заявил в воскресенье глава МИД Ирана Аббас Аракчи.
"Мы официально просим СБ ООН признать США и израильский режим инициаторами акта агрессии", - цитируют ближневосточные СМИ выдержки из письма министра генсеку ООН Антониу Гутерришу.
По словам Аракчи, это необходимо, чтобы данные страны "понесли ответственность, в частности - выплатили компенсации и репарации".
Накануне телеканал Press TV сообщал о проходящей в Тегеране церемонии прощания с командирами, учеными-ядерщиками и гражданскими лицами, которые стали жертвами израильских ударов в ходе 12-дневного конфликта между Ираном и Израилем.
22 июня США нанесли удар по трем ядерным объектам в Иране: в Фордо, Исфахане и Натанзе. Этому предшествовали военные действия Израиля против этой страны, целью которых декларировалось уничтожение ядерной программы Ирана. Впоследствии президент США Дональд Трамп объявил перемирие, с которым согласились Иран и Израиль. Перемирие соблюдается до сих пор.