Ռուս նախկին պատգամավորին «Զվարթնոց»-ում արգելել են մուտք գործել երկիր
Պետդումայի նախկին պատգամավոր և Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնության խորհրդի սենատոր, Աֆղանստանի վետերանների միության ղեկավար Ֆրանց Կլինցևիչը, որը մասնավոր այցով ժամանել էր Երևան, փաստաթղթերի ստուգումից հետո ՀՀ մայրաքաղաք Զվարթնոց օդանավակայանի սահմանային հսկողության ժամանակ հայտնվել է փաստի առջև՝ պետք է վերադառնա Ռուսաստան։
Նա օդանավակայանից զանգահարել է KP-ի թղթակցին.
- Սահմանապահներն ինձ ասել են, որ ինձ մուտքն արգելված է։ Ես ժամանել եմ՝ հանդիպելու այն մարդկանց հետ, ովքեր օգնել են ինձ կանգնեցնել աֆղան վետերանների հուշարձանը։ Ես պետք է տուն վերադառնայի շաբաթ օրը։ Արդյունքում, ուրբաթ օրը, գիշերվա ժամը 12-ին, թռչում եմ Մոսկվա։
Ոչ ոք ինձ չի բացատրել, թե ինչու ինձ հանկարծակի մերժեցին մուտքը։
Բայց սահմանապահները քաղաքավարի էին,- ասել է նա։
Ըստ Կլինցևիչի, նա չէր պատրաստվում հանդիպել որևէ պաշտոնյայի հետ, և նրա ձախողված այցը զուտ անձնական բնույթի էր։

Российского экс-сенатора депортируют из Армении
Бывшего депутата Госдумы и сенатора Совета Федерации РФ, главу Союза ветеранов Афганистана Франца Клинцевича, который прилетел в Ереван с частным визитом, в аэропорту столицы Армении Звартнотц на погранконтроле, после проверки его документов, поставили перед фактом: ему придётся вернуться в Россию.
Франц Адамович дозвонился из аэропорта корреспонденту "КП" :
- Пограничники мне сказали, что я не въездной. Я прилетел, чтобы встретиться с людьми, которые помогли мне поставить памятник ветеранам Афганистана. В субботу должен был вернуться домой. В итоге вылетаю в Москву в 12 часов ночи в пятницу.
Причины, почему я вдруг оказался невъездным, мне никто не объяснил.
Но пограничники были корректны.
По словам Клинцевича, он не собирался встречаться ни с какими официальными лицами, и его несостоявшийся визит носил сугубо частный характер.