Թրամփի որդին հավանական է համարել, որ ինքը կամ ընտանիքի որևէ այլ անդամ կարող են քաղաքական դինաստիա ստեղծել
Շաբաթ, 28 հունիսի, 2025 թ., 21:56
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի որդին՝ Էրիկը, հավանական է համարել, որ ինքը կամ ընտանիքի որևէ այլ անդամ կարող են քաղաքական դինաստիա ստեղծել։
Թրամփ կրտսերը, որն այժմ «Թրամփի կազմակերպության» համագործակից փոխնախագահն է, այս մասին ասել է Financial Times-ին տված հարցազրույցում։
Ըստ Էրիկ Թրամփի՝ իր տեսած քաղաքական գործիչների կեսն իր վրա բացարձակ տպավորություն չի թողնում և ինքը կարող էր շատ ավելի լավ աշխատանք կատարել։ «Ժամանակը ցույց կտա։ Բայց ինձնից բացի ուրիշներ էլ կան»,- ասել է նա։ Միևնույն ժամանակ, գործարարը խոստովանել է, որ վստահ չէ, թե արդյոք ցանկանում է նման պաշտոն ստանալ և «իր սիրելիներին ենթարկել այս համակարգի դաժանությանը»։
«Կցանկանայի՞, որ իմ երեխաներն ունենան նույն փորձը, ինչ ես ունեցել եմ վերջին 10 տարիների ընթացքում։ Գիտեք, եթե պատասխանը «այո» լիներ, կարծում եմ՝ քաղաքականությունը հեշտ կլիներ այն իմաստով, որ ես կարող էի դա անել։ Եվ, ի դեպ, կարծում եմ՝ մեր ընտանիքի մյուս անդամներն էլ կարող էին դա անել»,- ասել է նա։
41-ամյա Էրիկը նախագահի երրորդ որդին է և երկար տարիներ ներգրավված է եղել Թրամփի բիզնեսում։ Նա ընդգծել է, որ հայրն այժմ չի մասնակցում ընկերության գործերին, նա կենտրոնացած է «Երրորդ համաշխարհային պատերազմի կանխարգելման» վրա։ Բիզնեսը կարող էր ավելի հաջողակ լինել, իսկ Թրամփերի կարողությունը կարող էր ավելի շատ զրոներ ունենալ, եթե ընտանիքի ղեկավարը չառաջադրվեր նախագահի պաշտոնում, կարծում է Թրամփ կրտսերը։
Ամերիկացի նախագահն ունի ևս չորս երեխա։ Նրանք են՝ ավագ որդին՝ Դոնալդ կրտսերը, ավագ դուստրը՝ Իվանկան, կրտսեր դուստրը՝ Թիֆանին և կրտսեր որդին՝ Բարոնը (իր ներկայիս կնոջից՝ Մելանյայից)։ Նա նաև ունի 11 թոռ։
Նախագահ Թրամփն ինքը մի քանի անգամ խոսել է հնարավոր երրորդ ժամկետի մասին։ ԱՄՆ-ի Սահմանադրության համաձայն՝ կարելի է նախագահ լինել միայն երկու ժամկետ անընդմեջ։

Сын Трампа допустил свое выдвижение в президенты США
Сын президента США Дональда Трампа, Эрик, предположил, что он или другие члены семьи могли бы создать политическую династию.
Об этом Трамп-младший, ныне соисполнительный вице-президент Trump Organization, заявил в интервью Financial Times.
По словам Эрика Трампа, «половина политиков, которых он видит, не производят на него никакого впечатления… а он сам мог бы справиться с этой ролью гораздо эффективнее». «Время покажет. Но есть и другие, кроме меня», — сказал он. При этом бизнесмен признался в неуверенности, что хочет получить такой пост и подвергать «своих близких жестокости этой системы».
«Хотел бы я, чтобы мои дети прожили тот же опыт, что и я за последние десять лет? Знаете, если бы ответ был «да», я думаю, политический путь был бы легким — в том смысле, что я смог бы это сделать. И, кстати, думаю, другие члены нашей семьи тоже смогли бы», — сказал он.
Эрику 41 год, он третий сын президента и многие годы занимается бизнесом Трампов. Он подчеркнул, что сейчас его отец не имеет отношения к делам компании, он сосредоточен на «предотвращении Третьей мировой войны». Бизнес же мог быть более успешным, а состояние Трампов — иметь больше нулей, если бы глава семьи не баллотировался в президенты, считает Трамп-младший.
У американского президента есть еще четверо детей. Это старший сын Дональд-младший, старшая дочь Иванка, младшая дочь Тиффани и самый младший сын Бэррон (от нынешней жены Мелании). Также у него 11 внуков.
Сам президент Трамп несколько раз говорил о возможном третьем сроке. По Конституции США быть президентом можно только два раза подряд.