«Իրանի իշխանությունները ցանկանում են հնարավորինս շուտ հանդիպել ինձ հետ»․ Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարծիք է հայտնել, որ Իրանի իշխանությունները հետաքրքրված են իր հետ հնարավորինս շուտ հանդիպում անցկացնելով, չնայած Թեհրանի պաշտոնապես հերքում է նման մտադրությունները։
Սպիտակ տանը լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ Թրամփին հարցրել են, թե արդյո՞ք մտահոգված է Իրանում հարստացված ուրանի պաշարների առկայությամբ։ Ի պատասխան՝ Թրամփը նշել է, որ այս հարցը ներկայումս իրանական կողմի համար առաջնահերթություն չէ, քանի որ նրա գլխավոր նպատակը բնականոն կյանքին վերադառնալն ու ամերիկյան ղեկավարության հետ կապ հաստատելն է։
Երբ նրան խնդրել են մեկնաբանել Իրանի իշխանությունների կողմից բանակցությունների ծրագրերի բացակայության մասին հրապարակային հայտարարությունները, Թրամփը ենթադրել է, որ իրավիճակն իրականում այլ է։ Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ի կողմից կիրառված խիստ պատժամիջոցների պայմաններում Թեհրանն ունի չափազանց սահմանափակ տարբերակներ, և դա, նրա կարծիքով, երկրի ղեկավարությանը մղում է երկխոսության։ Նա նաև հավելել է, որ իրանցի քաղաքական գործիչները լավ գիտակցում են, թե ինչ է կատարվում, լուրջ դժվարությունների միջով են անցել և, հավանաբար, չեն հրաժարվի կապ հաստատելու հնարավորությունից։
Ավելի վաղ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ դադարեցրել է Իրանի դեմ պատժամիջոցները մեղմացնելու աշխատանքները, այն բանից հետո, երբ երկրի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին խոսել է Իսրայելի նկատմամբ հաղթանակի մասին։

Трамп заявил, что власти Ирана хотят встретиться с ним как можно скорее
Президент США Дональд Трамп выразил мнение, что иранские власти заинтересованы в скорейшем проведении встречи с ним, несмотря на официальные заявления Тегерана, отрицающие такие намерения.
Во время беседы с журналистами в Белом доме его спросили, вызывает ли у него тревогу наличие на территории Ирана запасов обогащённого урана. В ответ Трамп отметил, что этот вопрос в настоящее время не является приоритетом для иранской стороны, поскольку её основная цель — возвращение к нормальной жизни и установление контакта с американским руководством.
Отвечая на просьбу прокомментировать публичные заявления иранских властей об отсутствии планов на переговоры, Трамп предположил, что на самом деле ситуация иная. По его словам, в условиях жёстких санкций, наложенных США, у Тегерана крайне ограниченные возможности, и это, по его мнению, подталкивает руководство страны к диалогу. Он также добавил, что иранские политики хорошо осознают происходящее, прошли через серьёзные трудности и вряд ли откажутся от возможности выйти на контакт.
Ранее Дональд Трамп заявил, что прекратил работу по смягчению санкций против Ирана после слов верховного лидера страны Али Хаменеи о победе над Израилем.