Իրանն առաջին անգամ օգտագործել է բալիստիկ հրթիռ՝ 2000 կմ հեռահարությամբ
Իրանի կողմից Իսրայելի վրա հարձակման ժամանակ առաջին անգամ կիրառվել է «Խեյբար» բալիստիկ հրթիռ, հաղորդում է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) Telegram-ի լրատվական ալիքը։
««Իրական խոստում 3» գործողության 20-րդ ալիքը սկսվել է 40 պինդ և հեղուկ վառելիքով հրթիռների արձակմամբ։ Այս գործողության ընթացքում առաջին անգամ օգտագործվել է ԻՀՊԿ-ի երրորդ սերնդի ավիատիեզերական հրթիռների «Խեյբար» բազմալիցքային բալիստիկ հրթիռը՝ կիրառելով նոր և անսպասելի մարտավարություն՝ ավելի ճշգրիտ, ավերիչ և արդյունավետ հարվածի համար», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
ԻՀՊԿ-ն նաև հայտնել է, որ հարվածներ են հասցվել Բեն Գուրիոն օդանավակայանին, Իսրայելի կենսաբանական հետազոտությունների կենտրոնին և հրամանատարական կենտրոններին։
«Ալ Ջազիրա»-ն հաղորդել է, որ հրթիռներն ու դրանց բեկորները ընկել են տասը վայրերում, այդ թվում՝ Իսրայելի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող Քարմել լեռան վրա, Հայֆայում և Մեծ Թել Ավիվում։ Մագեն Դավիդ Ադոմ բժշկական ծառայությունը հայտնել է, որ հարձակման հետևանքով վիրավորվել է 16 մարդ։
«Խեյբար» հրթիռը միջին հեռահարության բալիստիկ հրթիռ է՝ պինդ վառելիքով շարժիչով, որը մշակվել է Իրանի կողմից։ Այն ունի մոտ 2000 կմ հեռահարություն և կարող է կրել մինչև 1500 կգ քաշով մարտագլխիկ: Հրթիռն օգտագործում է ուղղորդման համակարգ, որը ապահովում է բարձր ճշգրտություն թիրախներին հարվածելիս, հայտարարել է ԻՀՊԿ-ն։
Մեծ հեռահարության շնորհիվ ԻՀՊԿ-ն կարող է այդ հրթիռները արձակել կենտրոնական Իրանից, որը պակաս վերահսկվում է Իսրայելի ռազմաօդային ուժերի կողմից, նշում է NEWSru.co.il-ը։
Հրթիռները Իսրայելի վրա արձակվել են Իրանի տարածքից, այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն հարվածել է Իսլամական Հանրապետության հիմնական միջուկային օբյեկտներին: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ հարվածների նպատակն է կանգնեցնել «աշխարհում ահաբեկչության հիմնական հովանավորի» կողմից ներկայացվող միջուկային սպառնալիքը։
Թրամփը նշել է, որ Իրանի միջուկային ծրագրի հիմնական վայրերը «ամբողջությամբ և ամբողջությամբ ոչնչացվել են», բայց «շատ թիրախներ» մնացել են Իրանում: Նա սպառնացել է Իրանին ավելի շատ հարվածներով, եթե Թեհրանը հրաժարվի խաղաղություն կնքել։

КСИР заявил о первом применении ракеты «Хайбар» против Израиля
В ходе атаки Ирана на Израиль впервые была применена баллистическая ракета «Хайбар», сообщает канал новостей Корпуса стражей исламской революции (КСИР) в Telegram.
«20-я волна операции «Истинное обещание 3» началась с запуска 40 твердотопливных и жидкотопливных ракет. В ходе этой операции впервые была применена многозарядная баллистическая ракета «Хайбар» из третьего поколения воздушно-космических ракет КСИР, в которой была применена новая и неожиданная тактика для более точного, разрушительного и эффективного удара», — говорится в сообщении.
КСИР также сообщила, что под удары попал аэропорт Бен-Гурион и Израильский биологический исследовательский центр, а также центры командования.
Ракеты и их осколки упали в десяти местах, в том числе в горном массиве Кармель на северо-западе Израиля, в Хайфе и в Большом Тель-Авиве, сообщил телеканал Al Jazeera. В медицинской службе «Маген Давид Адом» сообщили, что в результате атаки пострадали 16 человек.
Ракета «Хайбар» — это баллистическая ракета средней дальности с твердотопливным двигателем, разработанная Ираном. Она обладает дальностью полета около 2 тыс. км и способна нести боеголовку массой до 1,5 тыс. кг. Ракета использует систему наведения, обеспечивающую высокую точность поражения целей, заявлял КСИР.
Благодаря большой дальности, КСИР может запускать эти ракеты из центральных районов Ирана, которые в меньше степени контролируются израильскими ВВС, отмечает NEWSru.co.il.
Ракеты были выпущены по Израилю с территории Ирана после ударов США по ключевым ядерным объектам исламской республики. Президент США Дональд Трамп заявил, что цель ударов заключалась в том, чтобы остановить ядерную угрозу, исходящую от главного «спонсора терроризма в мире».
Трамп отметил, что ключевые объекты иранской ядерной программы «целиком и полностью уничтожены», но в Иране осталось еще «много целей». Он пригрозил Ирану новыми ударами в случае отказа Тегерана от заключения мира.