Թեհրանում կրկին հիվանդանոց է հրթիռակոծվել
Հունիսի 20-ի առավոտյան Իսրայելը հրթիռային հարվածներ է հասցրել Թեհրանի հիվանդանոցներից մեկին, հաղորդում է IRNA-ն՝ հղում անելով Իրանի առողջապահության նախարարությանը։
Առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ սա Իրանում Իսրայելից հարձակման ենթարկված երրորդ հիվանդանոցն է։
Հունիսի 20-ին Իսրայելի պաշտպանության ուժերը (IDF) հայտնել են, որ գիշերը ավելի քան 60 իսրայելական կործանիչներ հարձակվել են Իրանում տասնյակ ռազմական թիրախների վրա, այդ թվում՝ հրթիռների արտադրության գործարանների վրա։ Վնասվել է նաև SPND կազմակերպության շտաբ-բնակարանը, որը զբաղվում է իրանական միջուկային զենքի հետազոտմամբ և մշակմամբ։ Բանակի տվյալներով՝ հարձակման ենթարկված հրթիռների արտադրության օբյեկտները Իսլամական Հանրապետության պաշտպանության նախարարության համար կարևոր նշանակություն ունեին։
Հունիսի 19-ին իրանական բալիստիկ հրթիռը հարվածել է Բեեր Շեբայում գտնվող Իսրայելի Սորոկա բժշկական կենտրոնին։ Իսրայելի առողջապահության նախարար Ուրիել Բուսոն հայտարարել է, որ հարձակման թիրախ են դարձել քաղաքացիական անձինք և բժշկական աշխատողները։ Թեհրանը պնդում է, որ հրթիռն ուղղված է եղել մոտակա ռազմական հետախուզության օբյեկտին։
Դեպքից հետո Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը և հրեական պետության վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հրամայել են IDF-ին ավելացնել Իրանի ռազմավարական օբյեկտների վրա հարվածների ինտենսիվությունը։

Минздрав Ирана сообщил об израильской атаке на больницу в Тегеране
Израиль нанес ракетные удары по больнице в Тегеране утром 20 июня. Об этом сообщает агентство IRNA со ссылкой на минздрав Ирана.
По данным минздрава, это уже третья больница Ирана, которая была атакована со стороны Израиля. Удару также подверглись шесть машин скорой помощи и комплексный центр медицинского обслуживания.
20 июня армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) сообщила, что минувшей ночью более 60 израильских истребителей атаковали десятки военных объектов в Иране, включая промышленные предприятия по производству ракет. Пострадала также штаб-квартира организации SPND, которая занимается исследованиями и разработкой иранского ядерного оружия. По данным армии, атакованные производства ракет были ключевыми для минобороны исламской республики.
19 июня иранская баллистическая ракета нанесла удар по израильскому медицинскому центру «Сорока» в Беэр-Шеве. Министр здравоохранения Израиля Уриэль Бусо заявил, что целью атаки стали гражданские лица и медицинские работники. Тегеран утверждает, что целью ракеты был находящийся рядом объект военной разведки.
После произошедшего минобороны Израиля и премьер-министр еврейского государства Биньямин Нетаньяху отдали приказ ЦАХАЛ увеличить интенсивность ударов по стратегическим объектам в Иране.