Հինգշաբթի, 19 հունիսի, 2025 թ., 17:10
«Ակնհայտ է, որ այն անվիճելի և իրական առավելությունները, որը Երևանին՝ ասել է թե՝ հայ ժողովրդին, ընձեռում է ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը, համեմատելի չէ ԵՄ-ի՝ ոչնչով չհիմնավորված դատարկ խոստումների հետ, և դա փաստ է»,- ասել Զախարովան։
«Առավել ևս, որ խոսքն անգամ ԵՄ-ի թեկնածուի կարգավիճակի մասին չէ, իսկ անդամակցության գործընթացը կարող է տասնամյակներ տևել։
Մեծ Հարց է ՝ արդյո՞ք ԵՄ-ում սպասում են Հայաստանին, և արդյո՞ ք ԵՄ-ն Հայաստանը չի դիտարկում որպես այս պահին հարմար աշխարհաքաղաքական գործիք»,- նշել է Զախարովան՝ թվարկելով հետևանքները, որոնց կբախվի ՀՀ-ն՝ ԵՄ-ին անդամակցության դեպքում՝ ԵԱՏՄ ընդհանուր շուկայից օգտվելու հնարավորություների կորուստ, գնաճ, հայրենական արտադրության մրցունակության անկում և այլն։

Четверг, 19 Июня, 2025 года, 17:10
«Очевидно, что неоспоримые и реальные преимущества, которые Ереван, армянский народ, получит от членства в ЕАЭС, несопоставимы с пустыми обещаниями ЕС, которые ничем не подкреплены, и это факт», — заявила Захарова.
«Более того, речь идет даже не о статусе кандидата в ЕС, а процесс вступления может длиться десятилетиями.
Главный вопрос: ждет ли Армения ЕС, и не рассматривает ли ЕС Армению как удобный геополитический инструмент на данный момент?» — отметила Захарова, перечислив последствия, с которыми столкнется Армения в случае вступления в ЕС: потеря возможностей использования рынка ЕАЭС, рост цен, снижение конкурентоспособности отечественного производства и т. д.