Մակրոնն Իրանին զգուշացրել է չհարվածել ֆրանսիական օբյեկտներին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հեռախոսազրույց է ունեցել իրանցի իր գործընկեր Մասուդ Փեզեշքիանի հետ։ Զրույցի ընթացքում Մակրոնը նշել է, որ ֆրանսիական օբյեկտները ոչ մի դեպքում չպետք է դառնան Իրանի թիրախ։
Ֆրանսիայի առաջնորդը նաև պահանջել է, որ Իրանի ղեկավարությունն ազատ արձակի Ֆրանսիայի քաղաքացիներ Սեսիլ Կոլերին և Ժակ Պարիին, որոնք ավելի քան երեք տարի գտնվում են իրանական բանտում։
Ավելի վաղ Իրանը տեղեկացրել էր Միացյալ Նահանգներին, Ֆրանսիային և Մեծ Բրիտանիային, որ կհարձակվի Մերձավոր Արևելքում գտնվող նրանց օբյեկտների վրա, եթե նրանք միջամտեն և փորձեն կանխել Թեհրանի կողմից Իսրայելին ուղղված հարվածները։

Макрон предостерег Иран от атак на объекты Франции
Президент Франции Макрон поговорил по телефону с иранским коллегой Масудом Пезешкианом. В ходе беседы Макрон заявил, что объекты Франции ни в коем случае не должны стать мишенью для Ирана.
Французский лидер также потребовал от иранского руководства освободить граждан Франции Сесиль Колер и Жака Пари, которые уже более трех лет находятся в иранской тюрьме.
Ранее Иран уведомил США, Францию и Британию, что атакует их объекты на Ближнем Востоке, если они вмешаются и попытаются остановить удары Тегерана по Израилю.