Բիլդերբերգյան խմբի գաղտնի հանդիպմանը կքննարկվի Ուկրաինայի ապագան
Բետոնե արգելապատնեշներ, արգելափակոցներ՝ Ստոկհոլմում. քաղաքը պատրաստվում է Բիլդերբերգյան խմբի գաղտնի հանդիպմանը, որը կսկսվի հունիսի 12-ին, գրում է expressen.se-ն։ Արտասահմանյան մի շարք լրատվամիջոցների տվյալներով՝ այնտեղ կքննարկվի նաև Ուկրաինայի ապագան։
Հանդիպումը կտևի մինչև հունիսի 15-ը։ Այն կլինի գաղտնի, քանի որ կանցկացվի «Գրանդ Հոթել»-ում՝ առանց բանավեճերի և մամուլի ասուլիսների հեռարձակման։
Քննարկման թեմաները կներառեն եվրաատլանտյան հարաբերությունները, Ուկրաինայի ապագան, ԱՄՆ-ի տնտեսությունը, Եվրոպան, Մերձավոր Արևելքը, ինչպես նաև պաշտպանության ոլորտում նորարարությունները, արհեստական ​​բանականությունը և միգրացիայի հարցերը։
Նիստին, ինչպես սպասվում է, կմասնակցեն ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն, Շվեդիայի վարչապետ Ուլֆ Քրիստերսոնը, Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարար Ռադոսլավ Սիկորսկին, Ֆինլանդիայի նախագահ Ալեքսանդր Ստուբը, Նորվեգիայի ֆինանսների նախարարը և ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը, ինչպես նաև Բունդեսթագի խոսնակ Յուլիա Կլյոկները։
Բիլդերբերգյան խումբն ամենամյա մասնավոր համաժողով է, որին մասնակցում է 120-150 մարդ՝ եվրոպական և հյուսիսամերիկյան քաղաքական էլիտայից, արդյունաբերությունից, ֆինանսներից, ակադեմիական շրջանակներից և լրատվամիջոցներից։
Համաժողովն անցկացվում է ամեն տարի 1954 թվականից ի վեր։ Բոլոր մասնակիցները մուտք են գործում միայն հրավերով, իրավունք ունեն օգտագործել հանդիպման ժամանակ ստացված տեղեկատվությունը, բայց չեն կարող բացահայտել, թե ում է այն պատկանում։

Полиция Швеции готовится к встрече Бильдербергского клуба
Бетонные блоки и заграждения для защиты от беспорядков - так полиция готовится к встрече элитного Бильдербергского клуба в Гранд-отеле в Стокгольме. Но кто именно в ней примет участие, до сих пор окутано тайной.
Как сообщается, встреча начнется 12 июня и продлится до 15 июня. Она будет «секретной», поскольку пройдет в отеле Grand Hotel без трансляций дебатов и пресс-конференций.
Темы обсуждений будут предусматривать евроатлантические отношения, будущее Украины, экономику США, Европу, Ближний Восток, а также инновации в сфере обороны, искусственный интеллект и вопросы миграции.
Ожидается, что участие во встрече примут генеральный секретарь НАТО Марк Рютте, премьер-министр Швеции Ульф Кристерссон, министр иностранных дел Польши Радослав Сикорский, президент Финляндии Александр Стубб, министр финансов Норвегии и бывший генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг, а также спикер Бундестага Юлия Клекнер.
Бильдербергская группа - ежегодная частная конференция, в которой принимают участие от 120 до 150 человек европейской и североамериканской политической элиты, эксперты из промышленности, финансов, научных кругов и средств массовой информации.
Проводится конференция ежегодно с 1954 года. Все участники допускаются исключительно по приглашениям, имеют право использовать полученную на встрече информацию, однако не раскрывать, кому она принадлежит.