Կոսովոն պատրաստ է ընդունել արտաքսյալներին ու բանտարկյալներին
Կոսովոյի կառավարությունը պատրաստակամություն է հայտնել տարեկան ընդունել մինչև 50 միգրանտ, որոնք արտաքսվել են Միացյալ Նահանգներից, հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով չորեքշաբթի, հունիսի 11-ին հրապարակված հայտարարությանը։
«Կառավարությունը պատրաստակամություն է հայտնել մասնակցելու ծրագրին՝ առաջարկվող ցուցակից անհատներ ընտրելու հնարավորությամբ, եթե նրանք համապատասխանեն օրենքի գերակայության և հասարակական կարգի հետ կապված որոշակի չափանիշների»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Մոտ 1,6 միլիոն բնակչություն ունեցող Կոսովոն արդեն ստորագրել է համաձայնագիր՝ սկսած 2027 թվականից Դանիայից 300 բանտարկյալ ընդունելու մասին՝ հաջորդ տասնամյակի ընթացքում տրվելիք 210 միլիոն եվրոյի դիմաց։ Երկիրը նաև հետաքրքրություն է հայտնել Մեծ Բրիտանիայից արտաքսված միգրանտներ ընդունելու հարցում։
Bloomberg-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Թրամփի վարչակազմը առաջարկել էր արտաքսված միգրանտներ ընդունել Բալկանյան տարածաշրջանի երկրներ, այդ թվում՝ Սերբիա։ Մինչ այդ, The Wall Street Journal-ը գրել էր, որ Մոլդովան և Կոսովոն դիտարկվում են արտաքսման հնարավոր երկրների շարքում։
Բացի այդ, Սալվադորի նախագահի հետ համաձայնագրով Միացյալ Նահանգներն սկսել է արտաքսել երրորդ երկրների քաղաքացիներին։ Այս ծրագրի շրջանակներում 250 վենեսուելացի արդեն արտաքսվել է՝ չնայած դատարանի որոշմանը։

В Европе заявили о готовности принять мигрантов из США
Правительство Косово выразило готовность принять до 50 мигрантов в год, депортированных из Соединенных Штатов. Об этом сообщает агентство Reuters со ссылкой на заявление, распространенное в среду, 11 июня.
«Правительство выразило готовность принять участие в программе с возможностью отбора лиц из предложенного списка при условии, что они будут отвечать конкретным критериям, связанным с верховенством права и общественным порядком», — говорится в заявлении.
Косово с населением около 1,6 миллиона человек уже подписало соглашение о приеме 300 заключенных из Дании, начиная с 2027 года, в обмен на 210 миллионов евро в течение следующего десятилетия. Также страна проявила интерес к приему депортированных мигрантов из Великобритании.
Ранее агентство Bloomberg сообщило, что администрация президента Дональда Трампа предложила странам Балканского региона, включая Сербию, принять депортированных мигрантов. До этого The Wall Street Journal писала, что в числе возможных стран для депортации рассматривались Молдова и Косово.
Также по договоренности с президентом Сальвадора США начали депортацию граждан третьих стран. По этой программе уже были высланы 250 венесуэльцев, несмотря на судебный запрет.