Ռուսական «Ալրոսա»-ն պատժամիջոցների պատճառով դուրս է եկել Անգոլայում ադամանդի արդյունահանման նախագծից
Երկուշաբթի, 09 հունիսի, 2025 թ., 20:52
Ռուսական պետական ​​«Ալրոսա» ադամանդի արդյունահանման ընկերությունը վաճառել է Անգոլայի խոշորագույն հանքավայրերից մեկում՝ «Կատոկա»-ում իր բաժնեմասը։
«Ալրոսա» հանքարդյունաբերական ընկերության պաշտոնական կայքում հրապարակված բաժնետերերի կառուցվածքի վերաբերյալ տվյալների համաձայն՝ «Ալրոսա»-ին նախկինում պատկանող բաժնետոմսերի 41%-ը անցել է Օմանի ինքնիշխան հիմնադրամի՝ «Տաադին»-ի վերահսկողության տակ։ Ռուսական լրատվամիջոցները հունիսի 9-ին ուշադրություն են դարձրել բաժնետիրոջ փոփոխության փաստին, իսկ մայիսի 27-ին անգոլական «VER Angola» լրատվականը հայտնել է, որ «Ալրոսա»-ի բաժնեմասը կանցնի «Տաադին»-ին։ Բաժնետոմսերի մնացած 59%-ը դեռևս պատկանում է անգոլական պետական ​​«Էնդիամա ԷՊ» ընկերությանը։
«Ալրոսան» ինքը հաստատել է գործարքի մասին տեղեկատվությունը «ՌԲԿ» թերթի համար տված մեկնաբանության մեջ։
Ինչպես հաղորդում է անգոլական «Expansão» տնտեսական լրատվական գործակալությունը, երկրի իշխանությունները խնդրել են «Ալրոսա»-ին վաճառել իր բաժնեմասը ԵՄ-ի կողմից ընկերության նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառումից կարճ ժամանակ անց։ Սա տեղի է ունեցել 2024 թվականի հունվարին։
Նույն թվականի հունիսին Աֆրիկյան ադամանդի խորհրդի (ADC) ղեկավար Մ'Զի Ֆուլա Նգենգեն DW-ին ասել է, որ «Կատոկա» հանքավայրի սեփականատերերի վրա ճնշում է գործադրվել ռուսական պետական ​​ընկերության մասնակցության պատճառով։
Ինչպես 2025 թվականի մայիսին նշել էր «Ինտերֆաքս» գործակալությունը, «Ալրոսան» շարունակել է դիվիդենտներ ստանալ «Կատոկայում» իր բաժնեմասից, չնայած այն հանգամանքին, որ չի մասնակցել արտադրանքի վաճառքին։
«Ալրոսան» ենթարկվել է ԱՄՆ-ի պատժամիջոցներին 2022 թվականի ապրիլին՝ Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի սանձազերծած պատերազմի մեկնակից կարճ ժամանակ անց։ 2023 թվականի դեկտեմբերին «Մեծ յոթնյակի» երկրները հայտարարել են ռուսական ադամանդի ներմուծման սահմանափակումների մասին, իսկ ԵՄ պատժամիջոցները ուժի մեջ են մտել 2024 թվականի հունվարին։
2022 թվականի դրությամբ Ռուսաստանն աշխարհի խոշորագույն ադամանդ արտադրողն էր՝ զգալիորեն առաջ անցնելով Բոտսվանայից, որը երկրորդ տեղում էր։

АЛРОСА вышла из проекта добычи алмазов в Анголе из-за санкций
Российская государственная алмазодобывающая компания «Алроса» продала свою долю в одном из крупнейших месторождений Анголы — «Катока».
Как следует из данных о структуре акционеров горнорудной компании Catoca, опубликованных на её официальном сайте, 41% акций, ранее принадлежавшие «Алросе», перешли под контроль структуры суверенного фонда Омана — компании Taadeen. На факт смены акционера 9 июня обратили внимание российские СМИ, а еще 27 мая ангольское издание VER Angola сообщило, что доля «Алросы» перейдёт к Taadeen. Оставшиеся 59% акций по-прежнему принадлежат ангольской государственной компании Endiama EP.
Информацию о сделке подтвердили и в самой «Алросе» в комментарии для газеты РБК.
Как сообщало ангольское экономическое издание Expansão, власти страны обратились к «Алросе» с просьбой продать свою долю вскоре после того, как против компании были введены санкции Евросоюза. Это произошло в январе 2024 года.
В июне того же года глава Африканского алмазного совета (ADC) М’Зее Фула Нгенге в интервью DW рассказал, что на владельцев месторождения «Катока» оказывалось давление из-за участия российской госкомпании.
Как уточняло агентство Интерфакс в мае 2025 года, «Алроса» продолжала получать дивиденды от своей доли в «Катоке», несмотря на то, что не участвовала в продажах продукции.
«Алроса» оказалась под санкциями США в апреле 2022 года — вскоре после начала войны России против Украины. В декабре 2023 года страны «Большой семерки» объявили об ограничениях на импорт российских алмазов, а с января 2024-го вступили в силу санкции Евросоюза.
По данным на 2022 год, Россия являлась крупнейшим производителем алмазов в мире — с существенным отрывом от Ботсваны, занимавшей второе место.