Թրամփը կոչ է անում լիովին վերացնել ԱՄՆ-ի պարտքի «առաստաղը»
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը չորեքշաբթի օրը կոչ է արել լիովին վերացնել ԱՄՆ-ի պարտքի «առաստաղը»՝ «տնտեսական աղետից խուսափելու համար»՝ ԱՄՆ-ում դեֆոլտի աճող հավանականության ֆոնին։
«Պարտքի առաստաղը պետք է լիովին վերացվի՝ տնտեսական աղետը կանխելու համար։ Չափազանց կործանարար է այն թողնել այն քաղաքական գործիչների ձեռքում, ովքեր կարող են ցանկանալ օգտագործել այն, չնայած այն սարսափելի ազդեցությանը, որը այն կարող է ունենալ մեր երկրի և, անուղղակիորեն, նույնիսկ աշխարհի վրա»,- գրել է Թրամփը իր Truth Social սոցիալական ցանցում։
Վերլուծաբանները կանխատեսում են, որ ԱՄՆ-ն օգոստոսին կհայտնվի դեֆոլտի եզրին, եթե Քոնգրեսի հանրապետականներն ու դեմոկրատները չկարողանան համաձայնության գալ պարտքի առաստաղը բարձրացնելու հարցում։ Վերջին տարիներին փոխառության սահմանաչափի բարձրացման հարցը հաճախ օգտագործվել է Քոնգրեսի ներքաղաքական վեճերում՝ ԱՄՆ-ի երկու կուսակցությունների միջև։

Трамп призвал к полному отказу от потолка госдолга США
Президент США Дональд Трамп в среду призвал к полному отказу от предела госдолга США "во избежание экономической катастрофы" на фоне растущей вероятности дефолта в США.
"Лимит долга должен быть полностью отменен, чтобы предотвратить экономическую катастрофу. Слишком разрушительно отдавать это в руки политиков, которые могут захотеть его использовать, несмотря на ужасающий эффект, который он может оказать на нашу страну и, косвенно, даже на мир", - написал Трамп в своей соцсети Truth Social.
США по ожиданиям аналитиков могут оказаться на грани дефолта к августу, если республиканцы и демократы в конгрессе не договорятся о повышении потолка госдолга. Вопрос повышения предела заимствования в последние годы часто используется в политических спорах в рамках конгресса между двумя американскими партиями.