Աբխազիան կբացի բազա Ռուսաստանի Սևծովյան նավատորմի համար
Ռուսական ռազմածովային ուժերի Սևծովյան նավատորմի համար Աբխազիայում կբացվի նյութատեխնիկական բազա, հայտարարել է չճանաչված հանրապետության նախագահ Բադրա Գունբան՝ առանց բացման ամսաթիվը նշելու։
Նրա խոսքով՝ օբյեկտը կկառուցվի Օչամչիրա քաղաքի մոտակայքում, որտեղ տեղակայված են Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության ափամերձ պահպանության պարեկային նավերը։ «[Ռուսական] ռազմածովային բազայի ստեղծումը՝ որպես այդպիսին [նախատեսված չէ], բայց նախատեսվում է Օչամչիրայի տարածքում բացել նյութատեխնիկական բազա հատուկ Սևծովյան նավատորմի համար»,- նշել է նա։
Նախագծի իրականացումը ենթադրում է Աբխազիայի և Ռուսաստանի միջև համագործակցության հետագա ամրապնդում, այդ թվում՝ կողմերի պաշտպանության նախարարությունների համատեղ աշխատանքի շրջանակներում, հավելել է Գունբան։
2017 թվականից ի վեր Օչամչիրա քաղաքում տեղակայված է Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության ափամերձ պահպանության պարեկային նավատորմը։ Հանրապետության տարածքում գտնվում է նաև 7-րդ ռուսական ռազմաբազան։ Այս շաբաթ Կովկասի ներդրումային ֆորումի ժամանակ չճանաչված պետության ղեկավարը հայտարարեց, որ այս օբյեկտները նպաստում են «խաղաղության և կայունության պահպանմանը Աբխազիայի տարածքում»։ 2023 թվականին Ռուսաստանը և Աբխազիան համաձայնագիր ստորագրեցին Ռուսաստանի ռազմածովային ուժերի համար մշտական ​​բազա ստեղծելու մասին։ Խորհրդային տարիներին Օչամչիրայում տեղակայված էին Խորհրդային Սևծովյան նավատորմի օբյեկտները։

В Абхазии появится материально-техническая база Черноморского флота
В Абхазии появится материально-техническая база для Черноморского флота ВМФ России, сообщил президент непризнанной республики Бадра Гунба, не уточнив сроки открытия.
По его словам, объект построят в районе города Очамчира, в котором находится пункт базирования сторожевых кораблей береговой охраны Пограничной службы ФСБ России. «[Создание российской] военно-морской базы как таковой нет [не планируется], но планируется открытие <…> в районе Очамчиры <…> материально-технической базы именно для Черноморского флота», — отметил он.
Реализация проекта предполагает дальнейшее укрепление сотрудничества Абхазии и России, в том числе в рамках совместной работы министерств обороны сторон, добавил Гунба.
С 2017 года в Очамчире дислоцируется сторожевой флот береговой охраны погранслужбы ФСБ РФ. Также на территории республики находится 7-я российская военная база. На этой неделе во время Кавказского инвестиционного форума глава непризнанного государства заявил, что эти объекты помогают «сохранять мир и стабильность на территории Абхазии».
В 2023 году Россия и Абхазия подписали соглашение о создании пункта постоянного базирования российского ВМФ. Во времена СССР в Очамчире размещались объекты советского Черноморского флота.