Կիևն առաջարկել է Եվրոպային ուղղակիորեն ֆինանսավորել Ուկրաինայի զինված ուժերը
Ուկրաինան առաջարկել է Եվրոպային Ուկրաինայի զինված ուժերին աջակցության նոր ձևաչափ։ Ուղղակի ֆինանսավորումը կդարձնի օգնությունն ավելի արդյունավետ և արագ։ Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի ֆինանսների նախարար Սերգեյ Մարչենկոն։
Նա հայտնել է, որ Կանադայում կայացած «Մեծ յոթնյակի» ֆինանսական բլոկի հանդիպումների ժամանակ ինտենսիվ բանակցություններ են տեղի ունեցել մի քանի գործընկեր երկրների ֆինանսների նախարարների և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի ղեկավարության հետ։ «Գործընկերների հետ մեր բարձրացրած հիմնական թեման Ուկրաինայի 2026 թվականի ֆինանսական կարիքները բավարարելու ուղիներն էին»,- ասել է Մարչենկոն։
Նախարարի խոսքով՝ ներկայում երկխոսություն է ընթանում Ուկրաինայի ռազմական ներուժը եվրոպական պաշտպանական համակարգում ինտեգրելու հնարավորության շուրջ։ Մարչենկոն բացատրել է, որ Ուկրաինան առաջարկում է.
*գործընկերների մասնակցություն Ուկրաինայի զինված ուժերի ֆինանսավորմանը,
*Ուկրաինայի բանակի ինտեգրում եվրոպական պաշտպանական համակարգին։
«Եվրոպայի անվտանգության համար Ուկրաինայի զինված ուժերի ապահովման արժեքը կկազմի ԵՄ ՀՆԱ-ի մի փոքր մասը։ Այն կարող է բաշխվել այն երկրների միջև, որոնք պատրաստ են միանալ նախաձեռնությանը և ներառվել պաշտպանական ծախսերի հաշվարկում՝ համաձայն այդ երկրների՝ ՆԱՏՕ-ի առջև ստանձնած պարտավորությունների», - նշել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ Ուկրաինային աջակցությունը ներդրում է Եվրոպայի կայունության մեջ, իսկ պաշտպանական կարողությունների ամրապնդումը քաղաքական ընտրություն չէ, այլ անհետաձգելի անհրաժեշտություն։

Киев предложил Европе напрямую финансировать ВСУ
Украина предложила Европе новый формат поддержки ВСУ. Прямое финансирование позволит сделать помощь более эффективной и быстрой. Об этом заявил министр финансов Украины Сергей Марченко.
Он сообщил, что на встречах финансового блока G7 в Канаде состоялись насыщенные переговоры с министрами финансов нескольких стран-партнеров, руководством МВФ. «Ключевая тема, которую поднимали с партнерами, - пути обеспечения финансовых потребностей Украины на 2026 год», - сообщил Марченко.
По данным министра, сейчас продолжается диалог о возможности интеграции украинского военного потенциала в оборонную систему Европы. Марченко пояснил, что Украина предлагает: участие партнеров в финансировании украинских вооруженных сил; интеграцию украинской армии в оборонную систему Европы.
«Расходы на обеспечение ВСУ для безопасности Европы будут составлять небольшую долю ВВП ЕС. Она может быть распределена между странами, которые готовы присоединиться к инициативе, и включена в расчет оборонных расходов в соответствии с обязательствами этих стран перед НАТО», - отметил министр.
По его словам, поддержка Украины - это инвестиция в стабильность Европы, а усиление обороноспособности - не политический выбор, а насущная необходимость.