Իրանի ԱԳ նախարը կոշտ պատասխան է տվել Թրամփին
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին մեկնաբանել է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի այն խոսքերը, որ Իսլամական Հանրապետությունը, իբր, «ահաբեկչություն է սերմանում» Մերձավոր Արևելքում։
«Թրամփը վերահաստատել է իր մտադրությունը՝ վարելու առավելագույն ճնշման քաղաքականություն։ ԱՄՆ-ի նախագահն աչք է փակում տարածաշրջանում Իսրայելի բոլոր հանցագործությունների վրա և փորձում է Իրանին ներկայացնել՝ որպես սպառնալիք։ Սա մաքուր խաբեություն է և (հասկացությունների) փոխարինում, երբ սպառնալիքները տեղերով փոխվում են։ Ո՞ր ռեժիմն է սպանել 60.000 մարդու Գազայում։ Ո՞վ է նման մասշտաբի ավերածություններ պատճառել Գազայում։ Ո՞ր ռեժիմն է հարձակվում Պաղեստինի շրջակայքի, այդ թվում՝ Լիբանանի, Սիրիայի և Եմենի վրա»,- լրագրողներին ասել է Արաղչին։
«Վերջին ամիսներին Իսրայելի կողմից օկուպացված սիրիական տարածքն ավելի մեծ է, քան ամբողջ Գազայի հատվածը։ Իսրայելը Գազայում տնտեսական շրջափակման մեջ է պահում մի ամբողջ ազգի։ Այս բոլոր փաստերն անտեսվում են, միաժամանակ փորձեր են արվում Իրանը ներկայացնել՝ որպես տարածաշրջանի համար սպառնալիք, որպեսզի մոռացվի իրական սպառնալիքը։ Սակայն նրանք դա էլ չեն հաջողի»,- նշել է դիվանագետը։
Նրա խոսքով՝ «իրանական ժողովուրդը ընտրություն է կատարել ժողովրդավարական, անկախ և զարգացած երկրի օգտին, և հենց Միացյալ Նահանգներն է, որ տարիներ շարունակ խոչընդոտել է Իրանի առաջընթացը՝ պատժամիջոցների և ճնշման միջոցով»։

Глава МИД Ирана Аббас Аракчи прокомментировал слова президента США Дональда Трампа
Глава МИД Ирана Аббас Аракчи прокомментировал слова президента США Дональда Трампа о том, что исламская республика якобы «сеет террор» на Ближнем Востоке.
«Трамп вновь подтвердил, что намерен проводить политику максимального давления. Президент США закрывает глаза на все преступления Израиля в регионе и стремится представить Иран в качестве угрозы. Это чистой воды обман и подмена [понятий], когда угрозы меняются местами. Какой режим уничтожил 60 тыс. человек в Газе? Кто стал причиной такого масштаба разрушений в Газе? Какой режим наносит удары по окрестностям Палестины, включая Ливан, Сирию и Йемен?» - сказал Аракчи журналистам.
«Площадь территории Сирии, которую Израиль оккупировал за последние месяцы, превышает всю территорию сектора Газа. Израиль держит в экономической блокаде целый народ в Газе. Все эти факты игнорируются, а в то же время предпринимаются попытки представить Иран как угрозу для региона, чтобы настоящая угроза была забыта. Но и в этом они не добьются успеха», - отметил дипломат.
По его словам, «иранский народ сделал выбор в пользу демократической, независимой и развитой страны, и именно Соединенные Штаты на протяжении многих лет препятствуют прогрессу Ирана путем санкций и давления».