Բալթյան երկրները սկսել են պաշտպանական գիծ կառուցել Ռուսաստանի և Բելառուսի հետ սահմանին
Էստոնիան, Լատվիան և Լիտվան որոշել են Ռուսաստանի հետ սահմանին ստեղծել այսպես կոչված «Բալթյան պաշտպանական գիծ»։
Այս մասին հայտնել է Էստոնիայի պաշտպանության նախարարությունը։
«Բալթյան երկրները համաձայնել են ստեղծել Բալթյան պաշտպանության գիծ արևելյան սահմանի երկայնքով։ «Չափազանց կարևոր է ժամանակը իմաստուն կերպով օգտագործել պաշտպանական պատրաստվածությունը բարձրացնելու համար»,- ասվում է Էստոնիայի պաշտպանության նախարարության՝ X սոցիալական ցանցում հրապարակված հայտարարության մեջ։ Նախարարությունը պարզաբանել է, որ համապատասխան համաձայնագիրը երեք երկրների պաշտպանության նախարարությունների ղեկավարների կողմից ստորագրվել է անցյալ ուրբաթ՝ մայիսի 2-ին, Ռիգայում։ Նախաձեռնության նպատակն է ստեղծել պաշտպանական գոտի, որը կներառի տարբեր ինժեներական կառույցներ՝ հնարավոր սպառնալիքը զսպելու և դրանից պաշտպանվելու նպատակով, եթե այն առաջանա։
Ավելի վաղ Էստոնիան, Լատվիան և Լիտվան կոչ էին արել Եվրոմիությանն աջակցել պաշտպանական գծի կառուցմանը ոչ միայն Ռուսաստանի, այլև Բելառուսի սահմանի երկայնքով՝ պնդելով, որ դա անհրաժեշտ է ամբողջ ԵՄ-ն պաշտպանելու համար։ Նախնական գնահատականներով՝ նախագիծը կարող է արժենալ մոտ 2,5 միլիարդ եվրո։

Страны Прибалтики начали строительство линии обороны на границе с Россией и Белоруссией
Эстония, Латвия и Литва приняли решение о создании на границе с Россией так называемой «балтийской линии обороны».
Об этом сообщило Министерство обороны Эстонии.
«Страны Балтии договорились о создании балтийской линии обороны вдоль восточной границы. Крайне важно использовать время с умом, чтобы повысить готовность к обороне», — говорится в заявлении, опубликованном на официальной странице военного ведомства Эстонии в социальной сети X. В министерстве уточнили, что соответствующее соглашение подписали главы оборонных ведомств трех стран в минувшую пятницу, 2 мая, в Риге. Цель инициативы — создание оборонительной зоны, включающей различные инженерные сооружения, с задачей сдерживания возможной угрозы и защиты в случае ее возникновения.
Ранее Эстония, Латвия и Литва призвали Евросоюз поддержать строительство линии обороны не только вдоль российской, но и белорусской границы, аргументируя это необходимостью защиты всего ЕС. По предварительным оценкам, реализация проекта может обойтись примерно в 2,5 млрд евро.