«Նիկոլ Փաշինյանը կհաղթի հաջորդ ընտրություններում, հիմա հարցն այնտեղ Ռուսաստանի ներկայության մասին է». «Վեդոմոստի»
Չորեքշաբթի, 30 ապրիլի, 2025 թ., 19:44
Կրեմլի ներքին քաղաքականության բլոկը նոր հանձնարարություններ ունի: Նախագահական վարչակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Սերգեյ Կիրիենկոն և նրա ենթակայության տակ գտնվող գերատեսչությունների աշխատակիցներն սկսել են աշխատել Հայաստանի թեմայով, «Վեդոմոստի»-ին հայտնել են դաշնային չորս պաշտոնյաներ։ Այս գործառույթը Կրեմլի ներքին քաղաքականության բլոկին է փոխանցել աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Դմիտրի Կոզակը։
Ավելի վաղ Կիրիենկոյին հանձնարարվել էր արտաքին ուղղությամբ այլ աշխատանքներ։ Մասնավորապես, նա և իր աշխատակազմն այժմ պատասխանատու են Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի, Մոլդովայի, ինչպես նաև Մերձդնեստրի հետ աշխատանքի համար, թեև այն պաշտոնապես չի ճանաչվել Մոսկվայի կողմից։ Ամեն դեպքում, սա առաջին հերթին նշանակում է աշխատել նախագահի շահերից ելնելով, քանի որ կապահովվի պետական ​​խնդիրների կատարումը, ասում է լրատվականի աղբյուրներից մեկը։
Հայաստանի հետ կապված իրավիճակում, այս փուլում, կիրականացվի տեղեկատվական, այլ ոչ թե ընտրական աշխատանք, ասում է «Վեդոմոստի»-ի աղբյուրներից մեկը։ «Երկրի ղեկավարությունը գնալով ավելի ու ավելի է թեքվում դեպի Արևմուտք, ինչն անընդունելի է Ռուսաստանի պետական ​​քաղաքականության տեսանկյունից»,- ասել է աղբյուրներից մեկը։ Նրա խոսքով՝ Կիրիենկոյի կողմից ԱՊՀ մյուս երկրների (բացառությամբ Հայաստանի և Մոլդովայի) հետ մրցակցությունը դեռևս չի քննարկվում։ Ներկայում աշխատանքներ են տարվում Հայաստանի տեղեկատվական օրակարգի հետ կապված։ Նա հիշեցնում է, որ Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունները միայն 2026 թվականին են. «Դրանց մոտենալուն պես նոր խնդիրներ կդրվեն»։ Զրուցակիցները նշում են, որ Հայաստանի առջև ծառացած խնդիրներով կզբաղվեն Ներքին քաղաքականության վարչությունը (ղեկավար՝ Անդրեյ Յարին), Հասարակական գործընթացների մոնիթորինգի և վերլուծության վարչությունը (Ալեքսանդր Խարիչև) և Հանրային նախագծերի վարչությունը (Սերգեյ Նովիկով)։
Կիրիենկոյի առջև խնդիր է դրվելու Հայաստանում մեղմ ուժ կիրառել ռուսական շահերն առաջ մղելու համար, ասում է ՌԴ նախագահական վարչակազմին մոտ կանգնած մեկ այլ աղբյուր. «Նրանք կաշխատեն մոտավորապես նույն կերպ, ինչպես աշխատել են Աբխազիայում անցկացված վերջին ընտրությունների ժամանակ»։ Զրուցակիցը ենթադրում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը, միևնույն է, կհաղթի հաջորդ ընտրություններում. «Բայց հիմա հարցը ընտրությունների մասին չէ, այլ այնտեղ Ռուսաստանի ներկայության մասին է»։ Աղբյուրը նշում է, որ Հայաստանում ներկայում ռուսամետ քաղաքական գործիչներ չկան, բացառությամբ նախորդների՝ Սերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի. «Հետևաբար, այնտեղ ոչ ոք չկա, որ խոսի Ռուսաստանի անունից»։
«Վեդոմոստի»-ն նաև գրում է, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև հարաբերություններն սկսել են վատթարանալ 2020-ականների սկզբից։ 2022 թվականին Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանը ռազմական օգնություն խնդրեց ՀԱՊԿ-ից՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին բազմաթիվ զինված բախումների պատճառով։ Բայց ՀԱՊԿ-ն այնտեղ զորքեր չտեղակայեց։ 2024 թվականի փետրվարին Փաշինյանը հայտարարեց կազմակերպությանը անդամակցությունը սառեցնելու մասին։ Ապրիլի 28-ին, Էստոնիա կատարած այցի ժամանակ, նա հայտարարեց, որ Հայաստանը մտադրություն չունի «սրելու, խզելու կամ փչացնելու հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ»։ 2026 թվականին Հայաստանում կանցկացվեն խորհրդարանական ընտրություններ, և դրանց արդյունքների հիման վրա կձևավորվի երկրի կառավարությունը։ Այժմ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը մեծամասնություն ունի խորհրդարանում։
Հայաստանի դեպքում անհրաժեշտ է որոշել առաջնահերթությունները, ասում է Պետերբուրգի քաղաքականության հիմնադրամի նախագահ Միխայիլ Վինոգրադովը։ «Փաշինյանը անհարմար էր Մոսկվայի համար, բայց ունակ էր քաղաքական գոյատևման՝ չնայած ամեն ինչի։ 2026 թվականին Հայաստանում նախատեսված են խորհրդարանական ընտրություններ։ Մոսկվայի համար, հավանաբար, հարմարավետ կլիներ հիշեցնել իր մասին՝ փորձելով ձեռք բերել գոնե փոքրամասնության բաժնեմաս հայկական քաղաքականության մեջ»,- ասում է նա։ Այս երկրում բնակչության հավատարմությունը Ռուսաստանի նկատմամբ ավելի բարձր է, քան ԱՊՀ մյուս երկրներում, նշել է նա. «Սակայն վերջին ղարաբաղյան պատերազմում Ռուսաստանի կողմից օգնության բացակայության դառնահամը նույնպես կարող է ազդեցություն ունենալ»։
Աղբյուրները հայտնել են, որ Կրեմլի ներքին քաղաքականության բլոկի համար 2024 թվականի վերջից մինչև 2025 թվականի սկիզբը նոր խնդիրներ են սահմանվել։

Куратором отношений с Арменией в администрации президента стал Сергей Кириенко
У внутриполитического блока Кремля появились новые задачи, выяснили «Ведомости». Первый заместитель руководителя администрации президента (АП) Сергей Кириенко и сотрудники управлений в его подчинении начали заниматься и темой Армении, рассказали «Ведомостям» четыре федеральных чиновника и два собеседника, работающих с АП. Этот функционал перешел во внутриполитический блок Кремля от заместителя руководителя АП Дмитрия Козака.
Ранее Кириенко поручили другую работу на внешнем направлении. В частности, теперь он и его сотрудники отвечают за работу с Абхазией, Южной Осетией, Молдавией (а также с Приднестровьем, но оно формально не признано Москвой). В любом случае в первую очередь имеется в виду работа в интересах президента, ведь будет обеспечиваться выполнение государственных задач, говорит один из собеседников «Ведомостей».
В ситуации с Арменией на данном этапе будет вестись информационная, а не электоральная работа, говорит один из источников «Ведомостей». «Руководство страны все сильнее дрейфует в сторону Запада, что недопустимо с точки зрения российской госполитики», – считает один из собеседников «Ведомостей». По его словам, о том, чтобы Кириенко занялся и другими странами СНГ (исключения – Армения и Молдавия), пока речи не идет. Сейчас ведется работа с информационной повесткой в Армении, говорит один из источников «Ведомостей». Парламентские выборы в Армении только в 2026 г., напоминает он: «Ближе к ним будут ставиться и новые задачи». Собеседники говорят, что задачи по Армении стоят перед управлением по внутренней политике (начальник – Андрей Ярин), управлением по вопросам мониторинга и анализа социальных процессов (Александр Харичев) и управлением по общественным проектам (Сергей Новиков).
Перед Кириенко в Армении будет стоять задача использования мягкой силы для продвижения российских интересов, говорит еще один источник, близкий к АП: «Работать будут примерно так же, как было на последних выборах в Абхазии». Собеседник предполагает, что на ближайших выборах все равно победит Никол Пашинян: «Но дело сейчас не в выборах, а в присутствии России там». Пророссийских политиков сейчас в Армении нет, кроме прежних – Сержа Саргсяна и Роберта Кочаряна, отмечает источник: «Поэтому за Россию там некому сказать».
Отношения России и Армении стали ухудшаться с начала 2020-х гг. В 2022 г. премьер-министр Армении Пашинян обратился за военной помощью в ОДКБ из-за многочисленных вооруженных столкновений на армяно-азербайджанской границе. Но ОДКБ войска размещать там не стала. В феврале 2024 г. Пашинян заявил о заморозке членства в организации. 28 апреля, находясь с визитом в Эстонии, он заявил, что у Армении нет намерений «обострять, разрывать или портить отношения с Россией». В 2026 г. в Армении состоятся парламентские выборы, по их итогам формируется правительство страны. Сейчас большинство в парламенте имеет партия Пашиняна «Гражданский договор».
В случае с Арменией предстоит определить приоритеты, говорит президент фонда «Петербургская политика» Михаил Виноградов. «Пашинян оказался некомфортным для Москвы, но способным к политической выживаемости вопреки всему. В 2026 г. в Армении запланированы парламентские выборы. Наверное, Москве было бы комфортно напомнить о себе попыткой получить хотя бы миноритарный пакет в политике Армении», – говорит он. В этой стране лояльность населения к России выше, чем в других странах СНГ, отметил он: «Но осадок с отсутствием от России помощи в последней карабахской войне тоже может сказаться».
Новые задачи перед внутриполитическим блоком Кремля были поставлены с конца 2024 г. – начала 2025 г., рассказывали собеседники «Ведомостей». О том, что сотрудников внутриполитического блока стали привлекать к «анализу обстановки» в странах Африки, писал РБК. Собеседники «Ведомостей» также подтверждали эту информацию.