«Վատիկանում Զելենսկին ավելի շատ զենք է խնդրել». Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Վատիկանում կայացած հանդիպման ժամանակ իրենից հավելյալ զենք է խնդրել։ Այս մասին Թրամփը հայտնել է ճեպազրույցի ժամանակ։
«Նա (Զելենսկին) ասել է, որ իրեն ավելի շատ զենք է պետք։ Բայց այդ մասին նա խոսում է արդեն երեք տարի։ Տեսնենք, թե ինչպես կզարգանան իրադարձությունները»,- նշել է Թրամփը՝ մեկնաբանելով Ուկրաինայի նախագահի հետ իր առանձնազրույցը։
ԱՄՆ նախագահը հավելել է, որ Ռուսաստանը շատ հիասթափված է Ուկրաինայի կողմից էներգետիկ օբյեկտներին հարվածներից՝ էներգետիկ ենթակառուցվածքներին ուղղված 30-օրյա հրադադարի հայտարարությունից հետո։
Թրամփը, ընդհանուր առմամբ, բարձր է գնահատել ապրիլի 26-ին Վատիկանում տեղի ունեցած իր հանդիպումը Զելենսկու հետ և նշել, որ նա «ավելի հանգիստ» է դարձել։
Հանդիպումից հետո Զելենսկին հայտնել էր, որ Թրամփի հետ քննարկել է Ուկրաինայում հրադադարի հետ կապված հարցեր։ Նա նշել էր, որ զրույցն արդյունավետ էր և հույս հայտնել երկարատև խաղաղության հասնելու հարցում։

Трамп: "Зеленский попросил в Ватикане больше оружия"
Президент США Дональд Трамп заявил, что на встрече в Ватикане президент Украины Владимир Зеленский просил у него больше оружия. Об этом республиканец сообщил во время брифинга.
«Он (Зеленский) сказал, что ему нужно больше оружия. Но он говорит об этом уже три года. Посмотрим, как будут разворачиваться события», — заявил Трамп, комментируя свой разговор с украинским лидером.
Президент Соединенных Штатов добавил, что заинтересован в том, что будет происходить со стороны России. Он отметил, что, по его мнению, в России были очень разочарованы ударами по энергообъектам со стороны Украины после объявления 30-дневного моратория на атаки по энергетической инфраструктуре.
Трамп положительно оценил встречу с Зеленским, состоявшуюся в Ватикане 26 апреля, и отметил, что тот стал «спокойнее».
Украинский лидер после встречи сообщил, что обсудил с Трампом вопросы, касающиеся прекращения огня на Украине. Он отметил, что беседа была продуктивной, и выразил надежду на достижение долгосрочного мира.