Լավրովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը չի հանձնի Զապորոժիեի ԱԷԿ-ն ԱՄՆ-ի վերահսկողությանը
Ռուսաստանը թույլ չի տա Միացյալ Նահանգներին՝ կառավարել Զապորոժիեի ատոմակայանը, որը գրավվել է Ուկրաինայի հետ պատերազմի սկզբում, հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը CBS News-ին տված հարցազրույցում։ Նա ասել է, որ Մոսկվան նման առաջարկ չի ստացել Վաշինգթոնից՝ որպես խաղաղության բանակցությունների մաս։ «Սակայն եթե մենք այն ստանանք, կբացատրենք, որ Զապորոժիեի ԱԷԿ-ը գտնվում է ռուսական պետական ​​«Ռոսատոմ» կորպորացիայի իրավասության ներքո հսկողության ներքո, որոնք մշտապես ներկա են այդ վայրում»,- ասել է Լավրովը։
Հարցին, թե արդյոք նա համաձայն է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ, որ ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի համատեղ կառավարումը կլինի Զապորոժիեի ԱԷԿ-ի անվտանգությունն ապահովելու լավագույն տարբերակը, Լավրովը պատասխանել է, որ կայանն արդեն իսկ «ապահով ձեռքերում է»։ «Չեմ կարծում, որ այստեղ փոփոխություններ հնարավոր են»,- ընդգծել է նախարարը։ Ավելի վաղ Արտաքին գործերի նախարարությունը բացառել էր Զապորոժիեի ԱԷԿ-ի կամ դրա նկատմամբ վերահսկողության փոխանցումը Ուկրաինային կամ այլ երկրին։ «Կայանի վերադարձը ռուսական միջուկային արդյունաբերություն վաղուց ի վեր եղած փաստ է, որը միջազգային հանրությունը կարող է միայն ընդունել»,- ընդգծել է գերատեսչությունը։
Թրամփն իր խաղաղության ծրագրում ներառել էր Զապորոժիեի ատոմակայանի վերադարձը Ուկրաինային՝ նախատեսելով, որ կայանն արդյունավետորեն կկառավարվի Միացյալ Նահանգների կողմից, որը մտադիր է էլեկտրաէներգիա մատակարարել նաև Ռուսաստանին։ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին դեմ է արտահայտվել «ագրեսորի հետ համագործակցությանը», և հայտարարել է Վաշինգթոնի հետ համագործակցելու պատրաստակամության մասին Զապորոժիեի ԱԷԿ-ի վերականգնման հարցում։ Նա գնահատում է, որ վերանորոգումը կարող է տևել մինչև 2.5 տարի։
Էներգոդարում գտնվող Զապորոժիեի ԱԷԿ-ը Եվրոպայի ամենամեծ ատոմակայանն է։ Պատերազմից առաջ այն ապահովում էր Ուկրաինայի կողմից արտադրվող էլեկտրաէներգիայի մոտ 20%-ը։

Лавров заявил, что Россия не станет передавать Запорожскую АЭС под контроль США
Россия не даст США управлять Запорожской атомной электростанцией, захваченной в начале войны с Украиной, заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров в интервью CBS News. Он сообщил, что Москва не получала такого предложения от Вашингтона в рамках переговоров о мире. «Но если получим, то объясним, что Запорожская АЭС находится в ведении российской государственной корпорации „Росатом“, под наблюдением персонала МАГАТЭ, который постоянно присутствует на площадке», — сказал Лавров.
На вопрос, согласен ли он с президентом США Дональдом Трампом в том, что совместное управление США и Украины было бы лучшим вариантом для обеспечения безопасности ЗАЭС, Лавров заявил, что станция уже находится в «надежных руках». «Не думаю, что здесь возможны изменения», — подчеркнул министр. Ранее в МИД исключили передачу самой ЗАЭС либо контроля над ней Украине или другой стране. «Возращение станции в российскую атомную отрасль — давно свершившийся факт, который международному сообществу остается лишь признать», — подчеркивали в ведомстве.
Трамп включил возвращение Запорожской АЭС Украине в свой мирный план, оговорившись, что фактически управлять станцией будут США, которые намерены обеспечивать электроэнергией и Россию. Президент Украины Владимир Зеленский выступал против того, чтобы делиться с агрессором, однако заявлял о готовности сотрудничать с Вашингтоном в вопросе восстановления ЗАЭС. По его оценкам, ремонт может занять до 2,5 лет.
Расположенная в Энергодаре Запорожская АЭС является крупнейшей атомной электростанцией Европы. До войны на нее приходилось около 20% производимой Украиной электроэнергии. Объект был захвачен в марте 2022 года. Сейчас он не работает: с 11 сентября того же года все шесть реакторов находятся в режиме холодного останова.
Россия и Украина неоднократно обвиняли друг друга в подготовке провокаций на ЗАЭС. На станции также находятся эксперты МАГАТЭ. Агентство предлагало создать вокруг демилитаризованную зону, но Россия выступила против, и от этой идеи пришлось отказаться.