ՌԴ ԱԻՆ-ը ինքնաթիռներ է ուղարկել Իրան
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանձնարարությամբ Իրան է ուղարկվել Արտակարգ իրավիճակների նախարարության մի քանի ինքնաթիռ՝ Շահիդ Ռաջայի առևտրային նավահանգստում բռնկված հրդեհը մարելու աշխատանքներին մասնակցելու համար։ Այս մասին Իսլամական Հանրապետությունում Ռուսաստանի դեսպանատունը հայտնել է իր թելեգրամյան ալիքում։
«Դեսպանությունը հայտնում է, որ իրանցի գործընկերների կոչին ի պատասխան՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը որոշում է կայացրել շտապ կերպով Իրան ուղարկել Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության մի քանի ինքնաթիռ՝ փորձառու մասնագետներից բաղկացած անձնակազմով, որպեսզի օգնեն Շահիդ Ռաջայի նավահանգստում հրդեհը մարելուն», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Պուտինն ավելի վաղ ցավակցություն էր հայտնել իրանական նավահանգստում պայթյունի հետևանքով զոհերի և ավերածությունների կապակցությամբ և առաջարկել էր օգնել Իրանին հետևանքների հաղթահարման հարցում։
Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը հայտնել է, որ նախագահի հանձնարարությամբ Իրանի Բանդար Աբբաս քաղաք է ուղարկվել երկու ինքնաթիռ՝ Be-200ChS դեսանտային ինքնաթիռ և Il-76։

Путин направил самолеты МЧС на помощь Ирану с тушением пожара в порту
Президент России Владимир Путин распорядился направить в Иран несколько самолетов МЧС для помощи с тушением пожара в торговом порту Шахид-Раджаи. Об этом сообщило российское посольство в Исламской Республике в телеграм-канале.
«Посольство сообщает, что в ответ на обращение иранских партнеров президентом России Владимиром Путиным принято решение о срочном направлении в Иран нескольких бортов МЧС России, укомплектованных опытными профессионалами для помощи в тушении пожара в порту Шахид-Раджаи», — сказано в сообщении.
Путин ранее выразил соболезнования в связи со смертями и разрушениями в иранском порту из-за взрыва и предложил помощь Ирану в устранении последствий.
МЧС сообщило, что по поручению президента в иранский город Бендер-Аббас направлены два борта: самолет-амфибия Бе-200ЧС и Ил-76.