Թուրքիան Օլիմպիական խաղերն ընդունելու հավակնություններ ունի
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ստամբուլում մասնակցել է ՈՒԵՖԱ-ի ներկայացուցչության բացման արարողությանը և հայտարարել, որ երկիրը պատրաստ է ընդունել խոշոր միջազգային սպորտային մրցումներ, այդ թվում՝ Օլիմպիական խաղերը։
«Թուրքիան ՈՒԵՖԱ-ի լիիրավ անդամ է 1962 թվականից: Վերջին 20 տարիների ընթացքում մենք հաջողությամբ հյուրընկալել ենք Չեմպիոնների լիգայի, ՈՒԵՖԱ-ի գավաթի, սուպերգավաթի և մինչև 20 տարեկանների աշխարհի գավաթի եզրափակիչները: «Մեր ենթակառուցվածքը և կազմակերպչական փորձը թույլ են տալիս մեզ օլիմպիական ուղեգիր նվաճելու»,- ընդգծել է նա:
Թուրքիայի նախագահը թվարկել է սպորտային ենթակառուցվածքների աճը. 23 տարվա ընթացքում սպորտային օբյեկտների թիվն ավելացել է գրեթե 3 անգամ, կառուցվել են տասնյակ նոր մարզադաշտեր, արդիականացվել են ֆուտբոլի դաշտերն ու մարզադահլիճները։
Էրդողանը հիշեցրել է նաև ազգային հավաքականի հաջողությունները և վստահություն հայտնել, որ Ստամբուլում ՈՒԵՖԱ-ի գրասենյակի բացումը կարևոր քայլ կլինի թուրքական ֆուտբոլի և միջազգային սպորտային համագործակցության զարգացման համար։

Турция претендует на Олимпийские игры
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган принял участие в церемонии открытия представительства УЕФА в Стамбуле и заявил о готовности страны проводить крупнейшие международные спортивные соревнования, включая Олимпийские игры.
«Турция-полноправный член УЕФА с 1962 года. За последние 20 лет мы успешно провели финалы Лиги чемпионов, Кубка УЕФА, Суперкубка и Чемпионат мира U20. Наша инфраструктура и организаторский опыт позволяют нам претендовать на Олимпиаду», — подчеркнул он.
Президент Турции отметил рост спортивной инфраструктуры: за 23 года количество спортивных объектов увеличилось почти в три раза, построены десятки новых стадионов, модернизированы футбольные поля и спортзалы.
Эрдоган также напомнил об успехах национальной сборной и выразил уверенность, что открытие офиса УЕФА в Стамбуле станет важным шагом в развитии турецкого футбола и международного спортивного сотрудничества.
В завершение выступления Эрдоган выразил соболезнования пострадавшим от недавнего землетрясения и заверил, что государство оказывает всю необходимую помощь.