Խաչատուրյան քույրերի հոր նկատմամբ դատարանը հետմահու դատավճիռ է կայացրել
Մոսկվայի Բուտիրսկի դատարանը Միխայիլ Խաչատուրյանին մեղավոր է ճանաչել ծանր մարմնական վնասվածք պատճառելու, պոռնոգրաֆիկ նյութեր պատրաստելու և տարածելու, ինչպես նաև սեփական դուստրերի նկատմամբ սեռական ոտնձգություններ իրականացնելու մեջ։ Այս մասին «Վեդոմոստի»-ին հայտնել է փաստաբան Ալեքսեյ Պարշինը։ Խաչատրյանի դատավարությունն անցկացվել է հետմահու: Տուժող են ճանաչվել իրենց հորն սպանած քույրերը։
Հիշեցնենք՝ Խաչատուրյանի դին դանակի բազմաթիվ վնասվածքներով հայտնաբերվել էր 2018 թվականի հուլիսին Մոսկվայի Ալտուֆևսկոե մայրուղու տներից մեկում։ Հանցագործության կասկածանքով բերման են ենթարկվել նրա դուստրերը՝ Անգելինան, Կրեստինան և Մարիան։ Նրանք խոստովանել են սպանությունը և ասել, որ իրենց հայրը երկար ժամանակ բռնության է ենթարկել իրենց։ Աղջիկների խոսքով՝ իրենք գործել են ինքնապաշտպանության նպատակով՝ պաշտպանվելով ընտանեկան բռնությունից։
2019 թվականի դեկտեմբերին Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեն ավարտել է քրեական սպանության գործով հիմնական հետաքննությունը։ 2020 թվականին Գլխավոր դատախազությունը հաստատել է Խաչատուրյանի ավագ քույրերի՝ Կրեստինայի և Անգելինայի դեմ մեղադրական եզրակացությունը՝ նրանց գործողությունները որակելով որպես սպանություն, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից՝ նախնական համաձայնությամբ։ Հասարակական բողոքներից և իրավապաշտպան արշավից հետո գործը վերադարձվել է վերանայման: Հետագայում մեղադրող կողմի դիրքորոշումը փոխվել է. քննիչներն սկսել են հաշվի առնել հոր կողմից սիստեմատիկ բռնության ապացույցները։ 2021 թվականի մարտին Խաչատուրյանի կողմից սեռական բռնության և ծեծի գործով քույրերը տուժող են ճանաչվել։
Ավելի քան երկու տարի դռնփակ անցկացվող դատավարությունը հնարավոր դարձել այն բանից հետո, երբ Միխայիլ Խաչատուրյանի քույրը համաձայնություն է տվել գործ հարուցել 2020 թվականին, այնինչ նրա հարազատները նախկինում հրաժարվել էին դա անել։ Քույրերի պաշտպանությունն ընդգծել է, որ հոր կողմից մեղքի ընդունումը կարևոր է իրենց գործողություններն անհրաժեշտ ինքնապաշտպանության համատեքստում գնահատելու համար։ Դատարանը հաշվի է առել նրա մահվան վերաբերյալ հիմնական գործի նյութերը՝ վկաների հարցազրույցները, փորձագիտական ​​եզրակացությունները, նամակագրությունը և տեսաարխիվը։
Նրա գործողությունների վերաբերյալ նյութերն առանձնացվել են առանձին վարույթ։ Դատախազությունը պաշտպանել է նաև Խաչատուրյանի նկատմամբ առանձին քրեական գործի հարուցումը, այս անգամ՝ հետմահու, ինչը թույլ է տվել աղջիկների վարքագիծը դիտարկել անհրաժեշտ պաշտպանության համատեքստում։ Քույրերի փաստաբանները գոհ են դատարանի այսօրվա որոշումից. նրանք հույս ունեն, որ որոշումը կթեթևացնի աղջիկների վիճակը, և նրանք կկարողանան ազատության մեջ լինել (այժմ նրանց նկատմամբ արգելք է դրված որոշակի գործունեության համար):
Խաչատուրյան քույրերի գործը հասարակական լայն արձագանք է առաջացրել. 2019 թվականին նրանց աջակցության համար պիկետներ են անցկացվել Մոսկվայում, Սանկտ Պետերբուրգում և այլ քաղաքներում, իսկ հունիսին ստորագրահավաք է սկսվել Ռուսաստանի Դաշնության Քննչական կոմիտե՝ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու պահանջով. այն հավաքել է ավելի քան 115,000 ստորագրություն։ Նույն թվականի հուլիսին իրավապաշտպանները նախաձեռնել են #IDidNeverWantToDie ֆլեշմոբը։

Суд вынес посмертный приговор отцу сестер Хачатурян
Бутырский суд Москвы признал Михаила Хачатуряна виновным в причинении тяжкого вреда здоровью, в изготовлении и распространении порнографических материалов и сексуальном насилии над собственными дочерьми. Об этом «Ведомостям» сообщил адвокат Алексей Паршин. Судебный процесс над Хачатуряном слушался посмертно. Убившие отца сестры признаны потерпевшей стороной.
Суд подтвердил вину Хачатуряна в насилии в отношении несовершеннолетних, повлекшем тяжкие последствия (п. «а, б» ч. 3 ст. 132 УК) и незаконном изготовлении порнографических материалов (п. «б» ч. 3 ст. 242 УК).
Тело Хачатуряна нашли с множественными колото-резаными ранениями в июле 2018 г. в доме на Алтуфьевском шоссе в Москве. По подозрению в преступлении были задержаны его дочери: Ангелина, Крестина и Мария. Они признались в убийстве и заявили, что отец издевался над ними на протяжении длительного периода. По словам девушек, они действовали в целях самообороны, защищая себя от домашнего насилия.
В декабре 2019 г. Следственный комитет России (СКР) завершил основное расследование уголовного дела об убийстве. Генеральная прокуратура в 2020 г. утвердила обвинительное заключение в отношении старших сестер Хачатурян – Крестины и Ангелины, квалифицировав их действия как убийство, совершенное группой лиц по предварительному сговору. После общественного резонанса и правозащитной кампании дело было возвращено на доработку. Позже позиция обвинения изменилась: следователи начали учитывать доказательства систематического насилия со стороны отца. В марте 2021 г. сестры были признаны потерпевшими по делу о сексуальном насилии и побоях со стороны Хачатуряна.
Процесс, проходивший в закрытом режиме более двух лет, стал возможен после того, как в 2020 г. сестра Михаила Хачатуряна дала согласие на возбуждение дела – ранее родные отказывались это делать. Защита сестер подчеркивала, что признание вины отца важно для оценки их действий в контексте необходимой самообороны. Суд учел материалы основного дела о его гибели: допросы свидетелей, заключения экспертиз, переписку и видеоархив.
Материалы о его действиях были выделены в отдельное производство. Прокуратура также поддержала возбуждение отдельного уголовного дела против Хачатуряна – уже посмертно, – что позволило рассматривать поведение девушек в контексте необходимой обороны. Защитники сестер остались довольны сегодняшним решением суда – они надеются, что приговор смягчит ситуацию для девушек и они смогут оказаться на свободе (сейчас они находятся под запретом определенных действий).
Дело сестер Хачатурян вызвало широкий общественный резонанс. В 2019 г. в их поддержку проходили пикеты в Москве, Санкт-Петербурге и других городах, а в июне была запущена петиция к СКР с требованием прекратить уголовное преследование – она собрала свыше 115 000 подписей. В июле того же года правозащитники инициировали флешмоб #ЯНеХотелаУмирать.