Զելենսկին Ռուսաստանին առաջարկում է զերծ մնալ հեռահար հարվածներից
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին առաջարկել է Ռուսաստանին 30 օրով զերծ մնալ քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վրա հեռահար անօդաչու թռչող սարքերով հարվածներից և հրթիռակոծումներից՝ երկարաձգման հնարավորությամբ։
Իր թելեգրամ-ալիքում Զելենսկին գրել է, որ օրվա սկզբից ռուսական զորքերն ավելի քան երկու հազար անգամ խախտել են Պուտինի հայտարարած «Զատկի զինադադարը», սակայն հեռահար հարվածներ չեն գրանցվել։
«Արդեն 67 ռուսական գրոհ է եղել մեր դիրքերի վրա տարբեր ուղղություններով, և ամենից շատ՝ Պոկրովսկիում։ 1355 կրակոց, որից 713-ը՝ ծանր զինատեսակներով, 673-ը՝ FPV-ի կիրառմամբ։ Փաստորեն, ռազմաճակատի բոլոր հիմնական ուղղություններով Ռուսաստանը չպահեց իր իսկ խոստացած զինադադարը»,- ասել է Զելենսկին Ուկրաինայի Զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար Ալեքսանդր Սիրսկու զեկույցից հետո։
Զելենսկին ասել է, որ կիրակի օրը Ուկրաինայում օդային հարվածներ չեն եղել, և առաջարկել է երկարաձգել հեռահար հարվածների արգելքը։
«Այսպիսով, սա է ձեռք բերված լռության ձևաչափը, որը շարունակելն ամենահեշտն է: Ուկրաինան առաջարկում է առնվազն 30 օրով զերծ մնալ քաղաքացիական ենթակառուցվածքի վրա հեռահար անօդաչու թռչող սարքերի և հրթիռների հարվածներից»,- գրել է Զելենսկին։

Президент Украины Владимир Зеленский предлагает России отказаться от дальнобойных дроновых и ракетных ударов
![]() Президент Украины Владимир Зеленский предлагает России отказаться от дальнобойных дроновых и ракетных ударов по гражданской инфраструктуре на 30 суток с возможностью продления. В своем Telegram-канале Зеленский написал, что с начала суток российские войска более двух тысяч раз нарушали объявленное Путиным «пасхальное перемирие», однако не было зафиксировано дальнобойных ударов. «Было уже 67 российских штурмов против наших позиций на разных направлениях, и больше всего — на Покровском. 1355 российских обстрелов, из них 713 — тяжелым вооружением, 673 применения россиянами FPV. Фактически на всех основных направлениях фронта Россия не сдержала своего же обещания тишины. Не хватило России и почти всего дня, чтобы ответить на наше украинское предложение полной тишины, начиная с Пасхи и на 30 суток», — сказал Зеленский по итогам доклада главнокомандующего ВСУ Александра Сырского. По словам Зеленского, в воскресенье в Украине не было воздушных тревог, и он предложил продлить запрет на дальнобойные удары. «Итак, это формат тишины, который достигнут и который легче всего продолжить. Украина предлагает отказаться от любых ударов дальнобойными дронами и ракетами по гражданской инфраструктуре на срок не менее 30 суток с возможностью продления. Если Россия не согласится на такой шаг, это будет доказательством, что она хочет делать и в дальнейшем только то, что уничтожает жизни людей и продолжает войну», — сказал украинский президент. |