Լոնդոնում կանցկացվեն Ուկրաինայի զինադադարի շուրջ բանակցություններ
Ուկրաինան ԱՄՆ-ի և այլ գործընկերների հետ միասին կմասնակցի հաջորդ շաբաթ Լոնդոնում կայանալիք՝ հրադադարի շուրջ բանակցություններին։ Այս մասին հայտնել է նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի խորհրդական Սերգեյ Լեշչենկոն։
«Մեր բանակցային թիմը ներկա կլինի»,- ասել է ուկրաինացի պաշտոնյան։ Լեշչենկոն հրաժարվել է հայտնել ուկրաինական պատվիրակության կազմը, սակայն հիշեցրել է, որ նախորդ բանակցություններին Փարիզում մասնակցել են նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Անդրեյ Երմակը, պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովը և արտգործնախարար Անդրեյ Սիբիգան։
Լեշչենկոն հավելել է, որ անհրաժեշտության դեպքում թիմի կազմը կճշգրտվի։
«Բայց Ուկրաինան անպայման ներկա կլինի այդ բանակցություններին, քանի որ Ուկրաինան երբեք չի լինի խոչընդոտ խաղաղության ճանապարհին. սա մեր դիրքորոշումն է, որը հայտարարվել է բոլոր վայրերում: Սա պատերազմ է, որը եկել է ուկրաինական հող, մարդիկ են զոհվում Ուկրաինայում, տարածքներ են կորսվում, ենթակառուցվածքները ոչնչանում են, հողին է հավասարվում արդյունաբերությունը»,- ասել է Լեշչենկոն:
Ապրիլի 17-ին Փարիզում Ուկրաինայի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Գերմանիայի պատվիրակությունները համաձայնեցին, որ հրադադարի ամբողջական և անվերապահ դադարեցումը պետք է լինի առաջին քայլը դեպի կայուն խաղաղություն։

У Зеленского подтвердили, что Украина поедет на переговоры с США и партнерами по перемирию
Украина вместе с США и другими партнерами примет участие в предстоящих на следующей неделе в Лондоне переговорах по прекращению огня. Об этом сообщил советник главы Офиса президента Сергей Лещенко.
«Наша переговорная группа будет присутствовать», – рассказал украинский чиновник. Лещенко отказался анонсировать состав украинской делегации, но напомнил, что в предыдущих переговорах в Париже участвовали глава Офиса президента Андрей Ермак, министр обороны Рустем Умеров и министр иностранных дел Андрей Сибига.
Лещенко добавил, что при необходимости состав команды будет откорректирован.
«Но Украина точно будет присутствовать на этих переговорах, потому что Украина никогда не будет преградой, барьером на пути к миру – это наша позиция, которая задекларирована на всех площадках. Это война, которая пришла на украинскую землю, в Украине от этого гибнут люди и утрачиваются территории, и утрачивается инфраструктура, утрачивается промышленность», - заявил советник главы ОП.
17 апреля в Париже делегации Украины, США, Франции, Великобритании и Германии согласились, что полное и безусловное прекращение огня должно стать первым этапом на пути к устоявшемуся миру. Также была двусторонняя встреча украинских представителей с госсекретарем Марко Рубио и спецпосланниками президента США Стивеном Уиткоффом и Китом Келлогом.