Հռոմի պապը կոչ է անում Հայաստանին և Ադրբեջանին հնարավորինս շուտ կնքել խաղաղության համաձայնագիր
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապն իր Սուրբ Զատիկի ուղերձում կոչ է արել Հայաստանին և Ադրբեջանին շուտափույթ կնքել խաղաղության համաձայնություն:
Ըստ Vatican News-ի՝ պոնտիֆիկոսը հույս է հայտնել, որ երկու երկրների միջև վերջնական հաշտեցում կլինի՝ հանուն տարածաշրջանի վերականգնման։
Ֆրանցիսկոսն իր խոսքում անդրադարձել է աբողջ աշխարհի հակամարտող կողմերին՝ ընդգծելով, որ իրական խաղաղությունն անհնար է առանց կրոնի, խոսքի և մտքի ազատության, ինչպես նաև առանց ուրիշների կարծիքի հարգանքի։
«Խաղաղությունն անհնար է առանց զինաթափման: Հասկանալով յուրաքանչյուր ազգի՝ սեփական պաշտպանությունն ապահովելու անհրաժեշտությունը՝ կարևոր է կանխել այն, որ դա վերածվի սպառազինությունների գլոբալ մրցավազքի»,- ասվել է ուղերձում։
Հռոմի պապը նաև բանտարկյալների և գերիների շուտափույթ ազատման հույս է հայտնել։
Նշենք, որ երկարատև բուժումից հետո պապն անձամբ չի կարդացել տեքստը. Նրա Սուրբ Զատիկի պատգամն ընթերցել է արքեպիսկոպոս Դիեգո Ռավելլին Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի հրապարակում տոնական պատարագի ժամանակ։

Папа Римский Франциск призвал Армению и Азербайджан как можно скорее заключить мирное соглашение
Папа Римский Франциск в своем пасхальном послании призвал Армению и Азербайджан как можно скорее заключить мирное соглашение.
Как сообщает Vatican News, понтифик выразил надежду на окончательное примирение между двумя странами и восстановление региона.
В своем обращении Франциск затронул конфликтные ситуации по всему миру, подчеркнув, что подлинный мир невозможен без свободы вероисповедания, слова и мысли, а также без уважения к чужому мнению.
"Мир невозможен без разоружения. Понимая необходимость каждого народа обеспечивать свою оборону, важно не допустить превращения этого в глобальную гонку вооружений", — говорится в послании.
Папа также выразил надежду на скорейшее освобождение пленных и заключенных.
Отметим, что из-за восстановления после продолжительной госпитализации Франциск лично не зачитывал текст — его пасхальное послание озвучил архиепископ Диего Равелли во время праздничной службы на площади Святого Петра в Ватикане.