ՌԴ-ն մտադիր է քաղաքացիություն չունեցող անձանց զինվորական ծառայության մեջ ներգրավել
ՌԴ կառավարությունը Պետդումա է ներկայացրել օրինագիծ, որով քաղաքացիություն չունեցող անձանց իրավունք է տրվում միանալ ՌԴ զինված ուժերին։
Օրինագծով փոփոխություններ են մտցվում «Զինվորական հերթապահության և զինվորական ծառայության մասին» դաշնային օրենքում, ըստ որի նախատեսվում է, որ քաղաքացիություն չունեցող անձինք իրավունք կստանան պայմանագիր կնքել Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերում և զինվորական կազմավորումներում զինվորական ծառայության համար»,- ասվում է օրինագծի բացատրական գրության մեջ։
Դրանում նշվում է, որ օրինագիծը «նպատակ ունի ընդլայնել այն մարդկանց շրջանակը, ովքեր կարող են պայմանագրով զինվորական ծառայության անցնել»։

Правительство намерено дать лицам без гражданства возможность служить в армии РФ
Правительство внесло в Госдуму законопроект, предоставляющий право лицам без гражданства вступить в Вооруженные силы РФ.
"Законопроектом вносятся изменения в Федеральный закон "О воинской обязанности и военной службе", в соответствии с которыми предусматривается предоставление лицам без гражданства права на заключение контракта о прохождении военной службы в Вооруженных Силах РФ и воинских формированиях", - говорится в пояснительной записке к законопроекту 897317-8.
В ней отмечается, что законопроект "направлен на расширение круга лиц, которые могут поступить на военную службу по контракту".