Սպիտակ տունը հաստատել է, որ ԱՄՆ-ն բարձրացնում է Չինաստանից ներմուծման մաքսատուրքերը մինչև 104%
Սպիտակ տունը հաստատել է, որ ԱՄՆ-ն բարձրացրել է Չինաստանից ներմուծվող ապրանքների մաքսատուրքերը ևս 50%-ով՝ մինչև 104%։
Համապատասխան հայտարարությամբ է հանդես եկել Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը լրագրողների համար կազմակերպված հերթական ճեպազրույցում։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը համոզված է, որ Չինաստանը «պետք է գործարք կնքի ԱՄՆ-ի հետ»։ «Չինաստանի կողմից վրեժխնդիր լինելը սխալ էր»,- ասել է Լևիթը՝ նշելով, որ «այդ պատճառով Չինաստանի վրա կսահմանվեն 104 տոկոս մաքսատուրքեր»։ «Դրանք ուժի մեջ կմտնեն 00:01-ից (ապրիլի 9-ին, Երևանի ժամանակով 08:01-ին-խմբ.), այսինքն, փաստորեն, վաղվանից»,- պարզաբանել է Սպիտակ տան ներկայացուցիչը։

Белый дом подтвердил, что США подняли пошлины на импорт из КНР до 104%
Белый дом подтвердил, что США подняли таможенные пошлины на импорт из Китая еще на 50% - до уровня 104%.
Соответствующее заявление сделала на регулярном брифинге для журналистов пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Ливитт.
По ее словам, американский президент Дональд Трамп убежден, что КНР "должна заключить сделку с США". "Со стороны Китая было ошибкой принимать ответные меры", - сказала Ливитт, подчеркнув, что "по этой причине в отношении Китая начнут действовать пошлины в размере 104%". "Они вступят в силу в 00:01 (07:01 мск 9 апреля - прим. ТАСС), то есть фактически с завтрашнего дня", - пояснила представитель Белого дома.